Gündem

Araştırmacılar iOS aktivasyon kilidini atlamak için bir yol buldu

By

on

Wi-Fi yapılandırma ayarlarında uzun dizeler ekleyerek kilitlenmiş iOS’u açmak mümkün.

İki araştırmacı kayıp olarak işaretlenmiş bir iPhone veya iPad’in kullanmasını engelleyen kilit ekranını atlatmanın bir yolunu bulduklarını iddia ediyor.

İlk açıklama geçtiğimiz Pazar günü, eBay’den satın aldığı kilitli bir iPad için muhtemel atlatma yöntemlerini araştırmaya başlayan Hemanth Joseph isimli bir Hintli güvenlik araştırmacısından geldi.

Kullanıcılar eğer iCloud aracılığıyla iPhone’umu Bul özelliğini açarsa cihazla otomatik olarak etkinleştirme gereken kilitli konuma geçiyor. Aygıt kişinin Apple kimliğine bağlanıyor ve ilgili şifre girilmeden aygıta erişim engelleniyor. Öyle ki cihazı resetlemek, sıfırlamak veya hiç bir yöntem kesinlikle işe yaramıyor. Bu konu ile alakalı olarak eğer kişi Apple kimlik bilgilerini hatırlamıyorsa kendisi bile cihazı bir daha kullanamıyor.

Etkinleştirme kilit ekranından izin verilen az sayıdaki şeyden biri, cihazı elle bir Wi-Fi şebekesine bağlamak Hemanth, WPA2-Kurumsal kullanıcı adı ve şifre alanlarına çok uzun karakter dizeleri girerek kilit ekranını zorlayan hizmeti çökertebileceğini düşünmüş.

Hemanth  bir süre sonra cihazın ekranın donduğunu ve Apple tarafından satılan akıllı iPad kapağını kullanarak tableti uyutup tekrar açtığını iddia ediyor. Bu işlem tablet ekranının donduğu andaki duruma bırakıldığı yerden geri dönmesini sağlıyor ve Hemanth WiFi için uzun karakter dizeleri girmeye devam edebiliyor.

Hemanth  blog yazısında; “20-25 saniye sonra Wifi Bağlantı Ekleme ekranı çökerek karşıma iPad ana ekranı geldi, böylece iPhone Etkinleştirme Kilidini atlatmış oldum” dedi.

Hemanth, konuyu 4 Kasım’da Apple’a bildirdiğini ve şirketin araştırdığını söyledi. Hemanth bu işlemi 24 Ekim’de piyasaya sürülen iOS 10.1’de elde etmeyi başardığını açıkladı.

Geçen Perşembe günü, Alman Güvenlik Açığı Laboratuarı’ndan Benjamin Kunz Mejri adlı başka bir araştırmacı, aynı işlemin bir videosunu yayınladı ancak daha yeni olan iOS 10.1.1 sürümünde bunu deneğini açıkladı.

Kunz Mejri benzer bir yöntem kullanıyor ancak akıllı kapak numarasından sonra donan ekranı geri getirmek için tabletin ekranını döndürmek gerekiyor.

Apple konuyu henüz doğrulamadı ve bir açıklama yapmadı. Aşağıda ilgili videoyu seyredebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir