Gündem

Apple yapay zeka ittifakına katılmadı

By

on

Teknoloji devlerinin öncülüğünde kurulan yapay zeka konsorsiyumu Apple’dan veto aldı.

Google, Facebook, Amazon, Microsoft ve IBM öncülüğünde kurulan Partnership on AI adlı konsorsiyum, yapay zeka teknolojilerinin daha güvenli, etik ve şeffaf bir çerçevede geliştirilmesini hedefliyor. BI haberine göre Apple, bu ittifakın bir parçası olmayı reddetti.

Microsoft Research Yönetici Direktörü Eric Horvitz, Apple ile görüşme halinde olduklarını ve yapay zeka için yapılan bu çabalarla ilgili onların da heyecan duyduklarını belirtti ve “Ben kişisel olarak da konsorsiyuma katılmalarını dilerim” diye ekledi.

İttifakta adı geçen diğer teknoloji devlerinden çok daha ketum olmasıyla bilinen Apple, yeni teknoloji geliştirme süreçlerini tek başına ve gizlilik içinde yönetmeyi tercih ediyor. Şirket kendi yapay zeka ve makine öğrenme kapasitesini kademeli olarak geliştiriyor ve bu kapsamda bir dizi küçük yapay zeka girişimini bünyesine dahil etmiş bulunuyor.

Kar amacı gütmeyen bir yapılanma olarak hayata geçen Partnership on AI, yapay zeka konusunda kamu bilincini artırmayı ve bu alandaki zorluklar ve fırsatlarla ilgili en iyi çözümleri üretmeyi hedefliyor. Önümüzdeki haftalarda akademisyenlerin, diğer kar amacı gütmeyen kuruluşların ve politika ya da etik alanında uzman isimlerin de bu ittifaka davet edilmesi planlanıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir