Gündem

Apple WWDC 2015’te duyurulan her şey

By

on

Apple, Pazartesi akşam saatlerinde her yıl düzenlediği WWDC Geliştirici Konferansı’nın 2015 ayağını gerçekleştirdi. Konferansta Apple’ın önümüzdeki günlerde karşımıza çıkacak yeni hizmetleri ile yeni işletim sistemi sürümleri tanıtılırken, kullanıcıları heyecanlandıracak da çok sayıda gelişme yaşandı. Biz de WWDC 2015’te Apple’ın duyurduğu her şeyi dev bir yazıda bir araya getirmek istedik. Lafı çok da uzatmadan, bakalım Apple kullanıcılarını önümüzdeki günlerde neler bekliyor:

OS X 10.11: El Capitan

Konferansın açılışında, 2015 yılının OS X işletim sistemi kullanıcılara gösterildi. OS X 10.11: El Capitan adındaki yeni işletim sisteminde, çok sayıda özellik bulunurken, bunlar içerisinde en öne çıkanlar olarak fare imlecini büyütmek için mouse’u sallama, Safari’de web sitelerini yer imi eklemek için yeni bir yöntem, Chrome’da karşımıza çıkan ve hangi sekmeden ses geldiğini anlamamıza yarayan sekme yanında bir hoparlör simgesi gibi özellikler bulunuyor.

EL-capitan-OS-X

OS X’in muhteşem arama özelliği Spotlight da El Capitan ile daha fazla içeriğe odaklanıyor. Spotlight aramasında dosyaları ismiyle aramak yerine, yeni işletim sistemiyle birlikte “Geçen Haziran’da çalıştığım dosyalar” şeklinde arama yapmak ve en son o tarihte düzenlenmiş belgeleri görüntülemek mümkün olacak.

Windows 10’daki çoklu masaüstü sistemine benzer şekilde El Capitan’da yeni bir multi-tasking özelliğiyle ekranı ikiye bölmek mümkün olacak. Tüm ekranı kapla tuşuna basılı tutup, pencereyi sağa veya sola götürmek yeterli olacak.

OS X’in geliştirici tarafında ise Metal 3D grafik SDK’sı kullanılarak masaüstü uygulamalarında ve oyunlarında performans iyileştirmesi görmek amaçlanıyor. Apple, bu yeni SDK ile uygulamaların açılma süresinin 1.4 kat azalacağını ve uygulamalar arası geçişin hızlanacağını söylüyor.

split-screen-el-capitan-os-x-1200x751

Geliştiriciler için bugünden itibaren indirilebilir olan El Capitan’ın public beta sürümü Temmuz ayında kullanıcılarla buluşurken, tam sürüm de sonbaharda gelecek.

iOS 9

Belki de dün akşamın en merakla beklenen duyurusu, sonbahardan itibaren iPhone’larda göreceğimiz yeni işletim sistemi iOS 9’du. Bu sürümde estetikten ziyade işletim sistemini daha akıllı yapmak için çalıştıklarını belirten Apple, duyurularına yeni Siri ile başladı.

Yeni “içerik odaklı” Siri, Google’ın Android M’de tanıttığı Now on Tap özelliği gibi bir özelliğe sahip olacak. Safari’deki herhangi bir sayfadayken Siri’yi açıp “Bana bunu hatırlat” dediğinizde, Siri neden bahsettiğinizi bilecek ve belirttiğiniz zaman diliminde size o sayfayı hatırlatacak. Bilmediğiniz bir numaradan telefon aldığınız zaman da, Siri’den e-postalarınızı arayıp numaranın sahibini bulmasını isteyebileceksiniz. Siri bunun dışında buluşmalara çağırılabilecek insanları önerirken, kullanımınızı da izleyerek hoşunuza gidebilecek yeni uygulamalar tavsiye edecek.

Screen-Shot-2015-06-08-at-18.54.57

Arama için API’ını açan Apple, geliştiricilerin bu şekilde uygulamalarını mobil Spotlight aramasıyla bağlamasını istiyor. Böylece Spotlight aramasında diğer uygulamalar içinde de arama yapabilecek, istediğiniz içeriğe daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz. Bu aramalar Apple ID ile bağlanmayacak ve üçüncü partiler tarafından ulaşılamaz olacak.

Apple’ın kendi uygulamalarında da yeni değişiklikler olurken, Notlar uygulaması daha çok mağazadaki bu amaca hizmet veren uygulamalara benzer özelliklere kavuşacak ve Maps’e de belirli ülkeler için toplu taşıma bilgileri eklenecek. Maps’te mağaza araması yaptığınız zaman da, uygulama aradığınız yerde Apple Pay’in geçerli olup olmadığını söyleyecek.

iOS 9 ile birlikte yeni gelen bir Apple uygulaması da olacak. News adındaki uygulama, haber içeriğini kişiselleştirmenize olanak sağlayacak ve her açtığınızda güncellenecek. Flipboard benzeri bir arayüze sahip olacak News, dilediğiniz kaynaklardan öne çıkan önemli haberlere tek bir noktadan erişmenizi sağlayacak. İlk olarak bu hizmet ABD, Avustralya ve Birleşik Krallık’ta hizmete girecek.

picinpic-apple

iPad’e gelen yeni özellikler arasında ise klavyeye iki parmakla dokunarak touchpad’e dönüştürme gibi yeni hareket özellikleri bulunuyor. Ne işimize yarayacak derseniz, bir yerden metin kopyalayıp başka yere götürme konusunda faydalı olabileceğini söyleyebiliriz. Ek olarak iPad’e de El Capitan’daki gibi çoklu pencere desteği geliyor. iPad ekranı ikiye ayrılırken, iki ekranı da aynı anda yönetebiliyorsunuz.

Son olarak iPad için iOS 9’da “yandan bakma” özelliği olacak. Bir uygulama tam ekranda kullanılırken, yan pencereden parmağınızı kaydırdığınızda başka bir uygulamayı görüntüleyebileceksiniz. Örneğin bir film izlerken, Twitter’da neler olup bittiğine hızlıca bakmanız mümkün olacak. Dilerseniz bu özellik üzerinden uygulama da değiştirebileceksiniz.

En son olarak ise, telefonunuza iOS 9’u indirmek istediğinizde Apple bu sefer yalnızca 1.3 GB boş alan isteyecek. iOS 8 için 4.5 GB gibi çok büyük bir alan isteyen Apple’ın milyonlarca eleştiriyi değerlendirip buna göre bir hamle yapması sevindirici.

Bugünden itibaren geliştirici sürümü indirilebilen iOS 9, Temmuz ayında public beta’ya geçecek ve Eylül sonlarına doğru da yeni iPhone’ların tanıtılmasıyla birlikte son kullanıcıyla buluşacak.

Apple Pay

iOS 9’un ardından geçtiğimiz sene büyük bir heyecanla tanıtılan ancak bekleneni veremeyen Apple Pay konusuna geçen şirket, hizmetini destekleyen yeni okuyucuların piyasaya sürüleceğini duyurdu. Ek olarak Pinterest’in kısa süre önce açıkladığı satın alınabilir pinlerin Apple Pay ile uyumlu olacağı belirtilirken, WWDC 2015’te hizmetin devreye gireceği yeni ülke yalnızca Birleşik Krallık olarak belirtildi. Londra’da metro, otobüs ve trenlerde de kullanılabilecek olan Apple Pay’i, kredi veya banka kartlarıyla kullanmak mümkün olacak.

watchOS 2

Apple Watch ile giyilebilir teknoloji dünyasına hızlı bir başlangıç yapan, ancak devamında aynı performansı sergileyemeyen Apple, watchOS işletim sisteminin yeni sürümünü duyururken son App Store istatistiklerini de paylaştı. Toplam 100 milyar indirmeyi geçtiğini söyleyen Apple, geliştiricilere de 30 milyar dolar para dağıtıldığını açıkladı.

Saatin işletim sistemine geçecek olursak, watchOS 2 ile yeni saat yüzleri karşımıza çıkacak. Saatin arka planında dilerseniz fotoğraf albümünden gelecek görseller gösterilirken, geliştiriciler de kendi uygulamalarından uçuş zamanları, maç sonuçları gibi bilgileri saat yüzüne gönderebilecek.

Saatin dijital kurma koluna “Zamanda Yolculuk” özelliği gelirken, o günün ilerleyen saatlerindeki toplantılar ve o saatteki hava durumu gibi gelecekten gelen bilgiler gösterilecek.

apple-watch-facetime

watchOS’teki diğer güncellemeler arasında e-postalara yanıt verme, video izleme ve direkt olarak saat üzerinden FaceTime araması yapma bulunuyor. Ek olarak saate hiç dokunmadan Siri’ye Workout uygulamasını açması da söylenebiliyor.

Akıllı evler için geliştirilen HomeKit geliştirici kiti de yeni işletim sistemiyle birlikte Apple Watch’a gelecek. Akıllı eve veya ev gereçlerine sahip olan şanslı kullanıcılar, saatleri üzerinden evdeki eşyalarını kontrol edebilecek.

Geliştiriciler için watchOS 2 bugünden itibaren indirilebilirken, kalan herkesin sonbaharı beklemesi gerekecek.

Apple Music

Apple’ın büyük sunumlarında alışık olduğumuz “son bir şey daha” sunumu WWDC 2015’te de bizi yalnız bırakmadı. Apple, “sonunda” resmen Apple Music hizmetini duyurdu. iTunes tarafından destek sağlanacak olan Apple Music, tam anlamıyla Spotify rakibi olarak kullanıcının karşısına çıkacak.

Müziklerim sekmesi üzerinden şarkıların aranabileceği yeni serviste, “Sizin için” sekmesi de dinlediğiniz şarkılara göre öneriler sunacak. Ek olarak shuffle modunda dâhi olsa bir sonraki şarkı gösterilecek. Sizin için özelliğini çalıştırmak için, Apple Music size şarkılar, sanatçılar ve playlistler odaklı müzik tercihlerinizi soracak. Apple Music üzerinden en çok yükselenler, son çıkanlar, en iyiler gibi listelere ulaşmak da mümkün olacak.

apple music

Siri de Apple Music ile birlikte çalışacak. Kişisel asistana “Bana 1990’ların en iyi şarkılarını çal” veya “Aslan Kral’ın soundtrack’ini çal” dediğinizde istediğiniz şarkılar kulağınıza gelecek.

Spotify’ın kimi şarkıları barındıramadığı, bazı sanatçıların hizmete karşı adeta ayaklandığı bir dönemde iTunes gibi bir devi arkasına alarak hizmete girecek olan Apple Music’in neler başaracağını ise bu ayın sonundan itibaren görebileceğiz. 30 Haziran’da aylık 9.99 dolar karşılığında satın alınabilecek olan hizmet, 6 kişiye kadar aile planını da destekleyecek ve bu da 14.99 dolar olacak. Android için Apple Music ise sonbaharda gelecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir