Gündem

Apple’ın akıllı saati Apple Watch tanıtıldı

By

on

Apple’ın 9 Eylül’de gerçekleştireceği lansmanda gösterip göstermeyeceği soru işaretlerine yol açan, şimdiye kadar hiçbir görselin sızmadığı akıllı saati Apple Watch tanıtıldı.

Şimdiye kadar çok kez iWatch olarak adlandırılan saat, Apple Watch ismiyle çıkarak belli bir kesimi şaşırttı. Köşeleri dairesel, geneli dikdörtgen olarak tasarlanan saat, oldukça şık bir görünüme ve Apple dokunuşuna sahip. Son dönemde moda haline gelen yuvarlak tasarımlı bir saat beklentisi oluşsa da, Apple yeni saatinde de iPhone benzeri bir yaklaşım sergilemiş. iPhone’da gördüğümüz tasarım dili, Apple Watch’ta da kendini gösterirken, kavisli kenarlar ve sağ tarafta bir güç tuşuyla tasarım tamamlanmış.

Apple Watch’un ekranı safirden oluşuyor ve arka kısmında da 4 adet sensör bulunuyor. Saatin 42 mm metal, deri ve plastik kordonları değiştirilebilirken, Apple, yeni saatini “şimdiye kadar ürettiğimiz en kişisel cihaz” olarak tanıtıyor.

Yeni iPhone’lar gibi Apple Watch da bir büyük, bir de küçük olmak üzere iki farklı boyutta ve üç farklı modelde gelecek. Paslanmaz çelik, alüminyum ve 18 karat altın kaplamalı lüks model ile Apple Watch’un, yeni yeni olgunlaşmaya başlayan akıllı saat pazarında etkisinin çok büyük olacağını düşünüyoruz. Paslanmaz çelik model Watch Sport adını alırken, altın model de Watch Edition adıyla satılacak.

Saatte Apple’ın S1 adını verdiği yeni işlemcisi kullanılırken, işlemciye ait detaylar verilmedi. Saat, sağ kısmında bulunan, klasik saatlerdeki kurma kolu şeklinde tasarlanmış Digital Crown ismindeki araç ile yönetiliyor. Bununla birlikte Harita gibi uygulamalara yakınlaştırma yapabilirken, saat ile etkileşimi de Digital Crown sağlıyor.

Arayüz konusunda şimdiye kadar çok sayıda akıllı saat ve en son da Android Wear ile gördüğümüz yazılımlardan da daha gelişmiş bir arayüz, Apple Watch ile bizleri bekliyor.

Saatte elbette Apple’ın kişisel asistanı Siri de yer alacak. Gelen mesajlara, yazarak cevap vermek mümkün olmayacak. Siri soruları tanırsa size uygun cevaplar önerecek veya kullanıcı sesle saate mesaj yazdıracak. Cevap vermenin bir diğer yolu da ekran üzerinde küçük çizimler yapmak veya direkt olarak Emoji göndermek olacak.

iPhone 5, 5C, 5S, 6 ve 6+ ile çalışacak olan saat, kendi sensörleri ile kalp atış hızınızı ve aktivitenizi kaydederken, GPS bilgisi için telefona güvenecek. Daha önce gördüğümüz saatlerde olduğu gibi telefonunuza gelen bildirimler de saatin ekranında görünecek. WatchKit ismiyle yayınlanacak geliştirici kiti üzerinden de geliştiriciler, saat için uygulama yazabilecek.

Apple Watch 2015’in başlarında ABD’de 349 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir