Gündem

Apple Watch tanıtıldı

By

on

Apple’ın geçtiğimiz sene 9 Eylül’de iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile ilk kez duyurduğu Apple Watch, sonunda satışa çıkmaya hazırlanıyor. Bugün 19:00 itibariyle ABD’de gerçekleştirilen lansman ile perdesi kaldırılan saat, ilk duyurulduğu günden bu yana çok sayıda dedikodunun da malzemesi olmuştu.

2014’ün Eylül ayında duyurulduğu zaman 2015’in başlarında satışa çıkacağı söylenen Apple Watch, sonraki süreçte çeşitli üretim ve batarya sorunları sebebiyle sürekli ertelenmişti. Önce Mart, sonra Nisan ayında satışa çıkacağı yönünde dedikodular kuvvetlenirken, Apple bugün tüm bu dedikodulara son noktayı koydu ve her şeyi açıklığa kavuşturdu.

apple watch kalp

Apple’ın akıllı saatinde iPhone benzeri bir yaklaşım sergilediğini söyleyebiliriz. iPhone’da gördüğümüz tasarım dili, Apple Watch’ta da kendini gösterirken, kavisli kenarlar ve sağ tarafta bir güç tuşuyla tasarım tamamlanıyor. Apple Watch’un ekranı safirden oluşuyor ve arka kısmında da 4 adet sensör bulunuyor. Saatin 42 mm metal, deri ve plastik kordonları değiştirilebilirken, Apple, yeni saatini “şimdiye kadar ürettiğimiz en kişisel cihaz” olarak tanıtıyor.

Apple Watch bir büyük, bir de küçük olmak üzere iki farklı boyutta ve üç farklı modelde gelecek. Paslanmaz çelik, alüminyum ve 18 karat altın kaplamalı lüks model olacak. Paslanmaz çelik model Watch Sport adını alırken, altın model de Watch Edition adıyla satılacak.

Saatte Apple’ın S1 adını verdiği yeni işlemcisi kullanılıyor. Apple Watch, sağ kısmında bulunan, klasik saatlerdeki kurma kolu şeklinde tasarlanmış Digital Crown ismindeki araç ile yönetiliyor. Bununla birlikte Harita gibi uygulamalara yakınlaştırma yapabilirken, saat ile etkileşimi de Digital Crown sağlıyor. Apple Watch, 18 saat pil ömrü sağlıyor.

apple watch ülkeler

Apple Watch modelleri, 10 Nisan’da 349 dolardan başlayan fiyatlarla ön siparişe açılacak ve Apple Store’larda kullanıcılar tüm saat çeşitlerini deneme imkanı bulacak. Saatler 24 Nisan’da satışa sunulacak ancak ilk partide Türkiye, saatin sunulacağı ülkeler arasında bulunmuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir