Gündem

Apple Watch büyük geliyor

By

on

Apple’ın yıllardır beklenen akıllı saati Apple Watch’un piyasaya çıkmasına artık gerçekten az kaldı. Nisan ayında piyasaya sürülecek saat, Eylül ayında duyurulmuş ve görünüşüyle büyük beğeni toplamıştı. Bugün itibariyle de, “konu ile ilgili Apple’a yakın kişilerden” alınan bilgilere göre, şirket Asya’daki üreticilere, akıllı saatinin ilk parti üretimi için 5-6 milyon birimlik sipariş verdi. Yani, bu 5 milyon akıllı saatin tamamı piyasaya ilk çıktığında satılmak için, Nisan ayından önce üretilmiş olacak.

Eğer bu rakam doğruysa, Apple’ın akıllı saatine büyük oynadığını ve giyilebilir cihazlar alanında başarıya ulaşacağına kesin gözüyle baktığını söyleyebiliriz. Birkaç ay içinde, planladığı gibi o 5-6 milyon saati satmayı başarırsa, Apple giyilebilir teknolojiler alanında en başarılı şirket olacak ve şu ana kadar en çok akıllı saati satan (telefonların yanında da veren) Samsung’u geçecek.

Aradaki farkı anlamak açısından, uzun zamandır piyasada olan Pebble’ın 31 Aralık 2014’e kadar yalnızca 1 milyon cihaz satabildiğini ve 2014 senesi boyunca da toplam 720.000 Android Wear akıllı saatin piyasaya sürüldüğünü söyleyelim. Yani Apple, yeni saati için fazla tahmin yapmadıysa, Apple Watch pazarda büyük bir patlama yaratacak.

İlk üretimin yarısı, giriş seviyesi olan Apple Watch Sport modelinde üretilecek ve en ucuz model olarak 349 dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Üretimin üçte biri de orta sınıf modele yönelik yapılacakken, 18 karat altın olan model de kalan birimleri kapsayacak. Sonrasında da, özellikle Çin’den saate yönelik büyük talep sebebiyle her ay 1 milyon Apple Watch üretilecek.

Apple’ın gerçekten fazla büyük oynadığını söylersek abartmış olmayız. Nisan’da satışa çıkacak Apple Watch’un neler başarabileceğini hep birlikte göreceğiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir