Gündem

Apple ve IBM’den büyük ortaklık

By

on

Apple ve IBM, iOS cihazların iş ortamında yaygınlaşması için büyük bir anlaşmaya imza attı. Yapılan açıklamaya göre bundan sonra IBM, iOS için yeni mobil yönetim teknolojilerini öne çıkararak iPhone ve iPad’leri çalışma alanlarında yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirecek.

Anlaşmayla birlikte Apple’ın mobil cihazlarına 100’den fazla sektöre özel kurumsal çözüm uygulamaları gelirken, IBM tarafından da cihaz yönetimi, güvenlik, analiz ve mobil entegrasyon gibi bulut hizmetleri cihazlara sağlanacak. Apple buna ek olarak kurumsal özellikli AppleCare planlarını sunacak ve IBM de cihaz aktivasyonu, tedarik ve yönetim gibi alanlarda paketler verecek.

İki taraf için de büyük kazanç sağlaması beklenen bu anlaşmaya rağmen iki ismin yan yana gelmesi bazı teknoloji meraklılarını şaşırttı. Bundan seneler önce Apple ve IBM iki büyük rakipti ve Apple tüketici teknolojilerine odaklanırken, IBM de kurumsal teknolojilere odaklanmış ve böylece yollarını ayırmışlardı. Şimdiki ortak çalışmaları ise kendi alanlarında büyük başarı yakalayan iki şirketin birlikte daha büyüğüne ulaşma isteği olarak görünüyor.

Sonucunun Apple ve IBM açısından olumlu olacağına kesin gözüyle bakılan anlaşmanın, kurumlara ve çalışanlara da faydalı olmasını umuyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir