Gündem

Apple Samsung’dan 120 milyon dolar daha kazandı

By

on

Uzun süre önce başlayan ve nihayet sonuçlanan bir davada Samsung, patent ihlali sebebiyle, Apple’a 119,6 milyon dolar tazminat ödeyecek.

Amerika Birleşik Devletleri Federal Temyiz mahkemesi Cuma günü bir karar vererek Samsung’un Apple’a ait bazı patentleri ihlal ettiğini onayladı. Bu patentler telefon dış tasarımı, telefonların sağa doğru parmak kaydırma hareketi ile açılması ve rehberde telefon numarası bulmak için kullanılan bir kısa yol yöntemi.

İşin doğrusu bu davaların geçmişi beş yıl öncesine kadar uzanıyor. Apple beş yıl önce Samsung aleyhinde kendisine ait tasarım ve uygulamaları taklit ettiği iddiası ile dava açmıştı. Şubat ayında mahkeme Apple’ın açtığı davada patent ihlali olmadığına karar vermişti. ancak mahkeme yargıçların kendi aralarında yaptıkları bir toplantıda fikir değiştirdi. Yargıç Kimberly Moore; “Samsung açık ve ikna edici deliller ile Apple patentlerini ihlal etmediğini ispatlayamamıştır” hükmüne vardı.

Hüküm gereği Samsung Apple’a 119,6 milyon dolar taminat ödeyecek.

Apple ile Samsung arasındaki davaların tarihi oldukça köklü ve eskiye uzanıyor. 2012 yılında ABD mahkemesi bir patent ihlali nedeniyle Samsung’u Apple’a karşı 1 milyar dolar tazminata mahkum etmişti. Daha sonra bu rakam düşürülmüştü. Geçen Aralık ayında ise Apple ve Samsung arasında 548 milyon dolar ödemek üzere anlaşma sağlanmıştı.

Son mahkeme kararı ile alakalı olarak Apple ve Samsung henüz birer açıklama yapmadılar.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir