Gündem

Apple otonom araçlar için hâlâ heyecanlı

By

on

Apple’ın otonom araç projesi Titan için hala ümit ışığı olabilir.

Apple, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi Başkanlığı’na gönderdiği bir mektupta şöyle bir yoruma yer verdi; “taşımacılık da dahil olmak üzere birçok alanda otomasyon sistemlerinin potansiyel olarak kullanılmasından heyecan duyuyoruz” dedi.

Şirketin ürün bütünlüğü direktörü Steve Kenner Apple’ın makine öğrenmesi ve otomasyon çalışmalarına yoğun bir şekilde yatırım yaptığını ve nakliye de dahil olmak üzere birçok alanda otonom sistemlerin potansiyeli hakkında heyecanlı olduğunu belirtti.

Kenner şirketin otonom otomobiller tasarlayıp üretmeyeceğini veya geliştirdikleri makine öğrenme çözümlerini otomobil üreticilerine lisanslamayı düşünmediklerini söylemedi. Bu noktada Apple’ın otonom otomobil pazarına yönelik planlarında genel suskunluğunu sürdürdüğünü görüyoruz.

Öte yandan Apple şu anda iPhone entegrasyonu için otomobil üreticileri ile anlaşmalar yapıyor. Bir dizi otomobil şirketi Apple’ın yönlendirme, arama yapma, mesaj gönderme ve alma ve otomobilin dahili ekranında müzik dinleme gibi işlevler için sunulan entegre Apple CarPlay teknolojisini destekliyor.

Apple’ın otonom bir otomobil üreteceğine dair bir süredir yoğun spekülasyonlarsa devam ediyor. The New York Times Eylül ayında şirketin otonom sürüşe sahip otomobil (kod adı Titan) için sürdürdüğü projeyi kısmen iptal ettiğini ve bazı personelleri işten çıkarttığını haberleştirmişti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın ekibinden ise Eylül ayında federal hükümetin otomatik araç politikasına genel bir bakış açısı getirilmişti. Obama; “Otonom bir otomobil yeterince güvenli değilse, ulaşıma çıkmasını yasaklamaya hakkımız var” demişti ve eklemişti; “Amerikan halkının güvenliğini korumakta tereddüt etmeyeceğiz.”

Apple, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi Başkanlığı’na gönderdiği mektubunda; tasarım ve üretimde titiz güvenlik ilkelerini takip ederek otonom otomobil geliştirilmesine olan ihtiyacı vurguladı. Fakat bu ilkelerin güvenlik veya yeniliklerden ödün vermemesi gerektiğini belirtti.

 

The new York Times’ın haberi, Apple2ın projeyi iptal ettiği yönündeki açıklamaları ve ABD hükümetinden gelen genel uyarı niteliğindeki açıklamar üzerine Apple’ın verdiği cevap. Hepsini bir araya getirdiğinizde Apple’ın otonom otomobil projesini iptal edip etmediği gerçekten bir muamma. Hiç beklemediğimiz anca Tim Cook sahneye bir Apple otomobili ile çıkarsa şaşırmamak lazım.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir