Gündem

Apple neden bu kadar seviliyor?

By

on

Harris Interactive’in araştırmasına göre, Apple Amerika’da en sevilen marka olmaya devam ediyor. Google, Samsung, Amazon ve daha birçok bilgisayar, tablet ve telefon üreticisini geride bırakan Apple, 38.000 tüketiciyle yapılan araştırma sonucunda üç farklı kategoride “Yılın Markası” seçilerek 2012’den beri sahip olduğu unvanını yine kimseye kaptırmadı.

Harris Interactive kıdemli başkan yardımcısı Manny Flores, tüketicilerin Apple’ı neden bu kadar sevdiği konusunda fikirlerini paylaşıyor: “Amerikalılar, Apple’a yüksek puanlar vermeye devam ediyor. Duygu, uyum, güven ve performansın ölçüldüğü Tüketici Bağlantı puanları oldukça güçlü olsa da, Apple markalarının ölçüldüğü üç kategori olan, bilgisayar, tablet ve cep telefonundaki enerji, mevcudiyet, gelecek, liderlik ve popülerlik kategorilerinde değerlendirilen Marka Momentumu puanları da 1500 marka içerisinde Apple’ın her zaman ilk 30’da olduğunu gösterdi. Yani tüketici, Apple’ı geleceğin markası olarak görüyor da diyebiliriz.”

Bilgisayar kategorisinde Apple, HP, Dell, Sony’i geride bırakırken, iPad de Kindle Fire, Google Nexus, Samsung Galaxy ve HP Slate’i geçerek liderliği kimseye bırakmadı. Akıllı telefon alanında ise iPhone’u HTC, Samsung ve LG takip etti.

Bu yılın başlarında, J.D Power ve Ortakları’nın yaptığı, akıllı telefon tüketici tatmin anketinde 9. kez üst üste liderliği alan Apple, 2012’nin sonlarında da Booz & Company tarafından da üçüncü kez üst üste en yenilikçi şirket olma unvanını almıştı. Bu da yetmediyse, D&AD’nin geçtiğimiz yıl eylül ayında 50. yılını kutladığı doğum günü partisinde, en iyi Marka ve Tasarım Stüdyosu ödülünü de Apple kazanmıştı. Pek rastlanmayan bir şekilde Apple, tüm tasarım ekibini ödülü kabul etmek için partiye göndermişti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir