Gündem

Apple iPhone’u sosyalleştirecek

By

on

Yavaşlayan cihaz satışlarını artırmak isteyen Apple’ın, iOS’a sosyal özellikler getireceği söyleniyor.

iTunes bazlı Ping adlı bir sosyal ağ denemesi 2012’de fiyaskoyla sonuçlanan Apple’ın yeniden böyle bir çalışmaya girmesi beklenmiyor. Bunun yerine Apple mevcut ağlar üzerine kurulu yeni özellikler geliştirecek.

Apple’ın şu anki planlarının geliştirme aşamasında olduğunu ve tamamlanmış bir üründen hayli uzak olduğunu belirten Mark Gurman (Bloomberg), iPhone üreticisinin 2017‘de yayınlayabileceği yenilikler arasında bir video düzenleme ve paylaşma uygulaması olabileceğini belirtiyor.

Bu uygulamanın hedefi, çekilen videoyu çok kısa bir sürede düzenleyip sosyal ağlara yükleyebilmek. Tüm işlemlerin tek elle yapılmasını sağlayacak şekilde kullanım kolaylığı sunacak olan uygulama, Gurman’a göre şu aşamada tek başına bir uygulama olarak tasarlanıyor. Ancak nihai sürümün iOS’un kendi kamera uygulamasının içine dahil edilebileceği söyleniyor.

iOS için üzerinde çalışılan bir diğer sosyal özellik ise, tüm iletişim kanallarını içinde barındıran bir mesajlaşma servisi sunmak. Bu uygulamada iki kullanıcı arasındaki tüm görüşmeler, kaynağı ne olursa olsun tek bir ekran üzerinden görüntülenebiliyor. Yazılı mesajlar, e-postalar veya sosyal medya güncellemeleri… Tümü pakete dahil!

Söylenişte kolay gibi görünen bu özelliğin hakkını vermek ise birkaç yıl önceye nazaran oldukça zor. Çünkü artık e-posta, SMS veya Facebook güncellemeleri toplam iletişim kanallarının küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir