Gündem

Apple, test laboratuvarının kapılarını açtı

By

on

iPhone 6 Plus’ın el yordamıyla bükülebildiğini gösteren bir videonun ardından internet ve teknoloji dünyası karışmış ve yeni telefonların dayanıklılığı sorgulanır olmuştu. Apple da buna karşılık olarak, ABD’de küçük bir grup basın mensubunu, daha önce kapılarını kimseye açmadığı cihaz test laboratuvarına davet etti. iPhone 4’teki anten sorununun ardından da anten tasarım laboratuvarına basın mensuplarını çağıran Apple, yine aynı şekilde iPhone 6 için gerçekleştirilen dayanıklılık testlerini gösterdi.

Laboratuvar ile ilgili en detaylı haberi yapan The Verge, Apple’ın piyasaya sürmeden önce 15.000 iPhone 6 ve 15.000 iPhone 6 Plus’ı bu laboratuvarda test ettiğini, çok daha fazlasının da üretim aşamasından önce Çin’deki test laboratuvarında çeşitli deneylere tabi tutulduğunu belirtiyor. Apple, bu testlerle müşterilerinden önce yeni telefonlarını kırmanın yollarını arıyor. Testlerin içerisinde arka cepte telefon ile bir yere oturduğunuzda ne olduğunu görmek için “oturma testi” gibi çeşitli testler bulunuyor.

The Verge’ün laboratuvar videosu:

Apple davetlisi olarak geziye katılan Verge muhabiri Josh Lowensohn, laboratuvarda gördüklerini, “Bu testlerden bazıları, bildiğimiz işkenceyi andırıyordu. Eğer bir iPhone iseniz, gelmek istediğiniz son yer burası.” şeklinde ifade ediyor. Binlerce kez aynı testlerin uygulandığı cihazların ne denli deforme olduğu her testin ardından belirlenip; telefonlar, bilgisayarlar, tabletler bu sonuçlara göre yeniden üretime giriyor veya satışa çıkıyor.

Bükülmenin bu denli viral olmasına, basın mensuplarını teste davet ederek yanıt veren Apple, şimdiye kadar iPhone 6 Plus’ın normal kullanım sırasında bükülme sorunu yaşayan sadece 9 müşterisi olduğunu da açıkladı. Ek olarak normal kullanım ile bir iPhone’un bükülebilme ihtimalinin de oldukça düşük olduğunu vurguladı.

Verge’ün testlere ve test laboratuvarına dair paylaştığı video haricinde fotoğraflarına da galeri şeklinde ulaşabilirsiniz:

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir