Gündem

Apple, Çin’de Xiaomi’yi geçti

By

on

Dünyanın en büyük pazar araştırma şirketlerinden IDC’nin son raporuna göre, Apple Çin’de büyük bir sıçrayış yakalayan Xiaomi’yi geçerek ülkenin en çok satan akıllı telefon markası oldu.

Raporun detaylarına baktığımızda, ülkede geçtiğimiz çeyrek 14.5 milyon iPhone’u satışa çıkaran Apple, %14.7’lik bir pazar payına ulaşırken, Çin’in beş yıllık şirketi Xiaomi ise 13.5 milyon telefon satışa çıkararak %13.7’lik bir pazar payına sahip oldu. Bu iki markayı ise %11.4 ile Huawei, %9.7 ile Samsung ve %8.3 ile Lenovo takip etti.

Raporda bunun dışında dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin pazarına dair de detaylar verildi. Geçtiğimiz çeyrekte ülkede 98.8 milyon adet telefon satışa çıkarken, yıllık bazda %4’lük bir düşüş görüldü. 2009 senesinden bu yana Çin akıllı telefon pazarında görülen ilk düşüş de bu oldu.

IDC Çin yöneticilerinden Kitty Fox, “Çin’de akıllı telefon pazarı hızla doygunluğa ulaşıyor. Çoğu zaman Çin, gelişmekte olan bir pazar olarak değerlendirilse de, bugün ülkede satılan telefonların büyük çoğunluğu, ABD, Birleşik Krallık, Japonya gibi gelişmiş ve olgunlaşmış pazarlardan farksız bir şekilde akıllı telefonlar olarak öne çıkıyor. Bu pazarlarda olduğu gibi artık Çin pazarında da markaların hedeflemesi gereken, mevcut kullanıcıları yeni modellere yükseltmeye ikna etmek olacak.” diyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir