Gündem

Apple, bu sene üç iPhone çıkaracak

By

on

Apple, her sene Eylül ayında büyük bir curcuna ile iPhone modellerini tanıtırken, artık tüm dünyada teknolojiyle ilgilenen ilgilenmeyen herkes bu düzenin farkında. Bir yıl normal bir model piyasaya sürülürken, sonraki yıl S takısı alan yeni bir telefon çıkıyor.

Özellikle de iPhone 5’ten itibaren düzeni hiç bozmayan Apple, Eylül ayının ikinci Salı günü o senenin telefonunu tanıtıyor. Şirketin bu sene de aynı şekilde hareket edeceği konusunda şüphemiz olmasa da, sektör içerisinde bugün itibariyle canlanan bir dedikoduya göre bu sene üç farklı iPhone modeli tanıtılacak. Genel olarak teknoloji uzmanları ile konuşulanlara baktığımızda da bunun şaşırtıcı hiçbir yanı söz konusu değil.

Bilgi kaynağına göre, Apple tahmin edildiği gibi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için iki halef çıkaracak. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus adındaki bu modellerin kesinliği su götürmezken, bu sene şirketin daha önce de denediği ancak hiç başarılı olamadığı bir de 6C modeli çıkacak.

Üçüncü bir iPhone ihtimali oldukça beklenen bir şeyken, daha önce büyük rezaletle sonuçlanan C model iPhone seçimi ise tamamen sürpriz niteliğinde. Çıktığı zaman neredeyse kimse tarafından beğenilmeyen, çok ağır eleştirilere maruz kalan ve Apple’ın adını lekelediği bile söylenen iPhone 5C sonrasında böyle strateji büyük bir kumar olabilir. Ancak dedikodunun kaynağına göre satış rakamları hiç de teknoloji sitelerinde yazanlara benzemiyor ve iPhone 6C, uygun bir pazarlama stratejisi olarak belirlenmiş durumda.

Dedikodu kaynağı, bu yeni C modelle ilgili de detay veriyor. Söylenene göre, yeni telefon 4 inç boyutunda bir ekranla gelecek. En son iPhone 5S ve 5C’de gördüğümüz bu boyuta geri dönüş biraz garip olsa da, piyasada 4 inç telefona olan talep de azalmışken yine enteresan bir seçim olduğunu söylemekten kendimizi alamıyoruz. Dedikodunun devamında, üç yeni modelle ilgili bilgi veriliyor. iPhone 6S ve 6S Plus, Japan Display ve LG ortak üretimi LTPS panellere sahip olurken, 6C’nin panelini Sharp firması üstlenecek. Yine 6S modelleri yeni A9 işlemciden güç alacak ancak 6C’de şu anki iPhone’larda bulunan A8 çip tercih edilecek. Ek olarak son dönem dedikodularına ve yeni amiral gemisi telefonlara baktığımızda iPhone 6S modellerinin 2 GB LPDDR4 RAM’e sahip olma ihtimali de yüksek.

Corning Gorilla Glass, NFC ve parmak izi tarayıcısı üç telefonda da bulunurken, 6C modellerinin üretimini Wistron, 6S modellerinin üretimini de Foxconn üstlenecek.

Her zaman olduğu gibi çok çok erken başlamış olsa da tüm bunların dedikodu olacağını ve şu an için hiçbir kesinliği olmadığını söyleyelim. Yine de yaz aylarında artan dedikodu miktarıyla birlikte daha fazla cevap alacağız.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir