Gündem

Apple bu güne kadar kaç iPhone sattı?

By

on

Dünyanın ilk akıllı telefonu iPhone’u 2007 yılında pazara sunan Apple büyük bir başarıya imza attı.

Apple CEO’su Tim Cook geride bıraktığımız Çarşamba günü Cupertino’daki Apple merkezinde çalışanlarına yaptığı bir konuşmada şirket olarak büyük bir milat yaşadıklarını söyledi ve geçen hafta bir milyarıncı iPhone satışını gerçekleştirdiklerini açıkladı. BİR MİLYAR! Yani dünya nüfusunun 6’da biri.

Apple 2016’nın üçüncü çeyreğinde 40,4 milyon iPhone sattı. Bu rakam geçen senin aynı döneminde satılan 47,5 milyon adedin gerisinde ancal şirketin toplam sattığı telefon sayısının bir milyar adedi geçmiş olması tarihi bir rekor.

Cook bir milyarıncı telefonun satışını kutlarken şu sözleri kullandı; “Hiç bir zaman en çoğunu değil ama her zaman en iyisini üretmeyi hedefledik.” Bu tespit yerinde zira iyi olmayan bir ürünün en çok satan olması zaten beklenemez.

Apple’ın bu satış başarısının arkasında ABD dışındaki operasyonlarını büyütmesi geliyor. Şirketin Çindeki mağaza sayısının artması ve Hindistan pazarına girmesi satış rakamlarını doğrudan etkilemişti.

Apple’ın her sene iPhone modellerinde büyük bir yenilik yapması mümkün değil ancak her yeni modelde tüketicileri cezbedecek özellikler ile satışlarını canlı tutmayı sürdürüyor. Bu çerçevede yeni iPhone modellerinin Eylül ayında tanıtılması bekleniyor. Yeni iPhone modellerinin iPhone 6 ve 6S’den çok farklı olmayacağı söylenirken esas büyük değişimin gelecek yıl yaşanacağına dair dedikodular var. Hatta bu sene tanıtılacak modellerin isimlerinin bile 6SE olarak çıkacağı ve model 7 numarasının gelecek sene iPhone’un 10. yaşı için saklandığına dair duyumlar da yok değil.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir