Gündem

Apple 2016 yılı 3. çeyrek sonuçlarını açıklıyor

By

on

iPhone 7 öncesindeki son Apple mali bilanço açıklaması 26 Temmuz 2016’da gerçekleşecek. Beklentiler ne yönde, gelirler/karlılık ve satışlara ilişkin beklentiler ne yönde? İşte önde gelen analistlerin tahminleri ile Apple 2016 yılı 3. çeyrek beklentileri…

Teknoloji şirketi Apple, 26 Temmuz 2016 tarihinde mali yılının üçüncü çeyrek dönemine ilişkin sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıyor. Gelirlerin önceki çeyreğe göre yüzde 20’ye yakın oranlarda gerilemesi yönünde bir ortak beklenti söz konusu. Bu da 41-42 milyar dolar aralığında gelirin açıklanabileceği anlamına geliyor.

Apple, 2016 ikinci çeyreğinde 50,6 milyar dolar gelir elde etmişti. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde ise gelirler 49,6 milyar olar seviyesindeydi. Gerileyen iPhone satışlarının 40 milyar bandının biraz üzerinde bir gelir şeklinde sonuçlar ortaya koyması muhtemel görünüyor. Öte yandan Apple’da negatif yönlü bekleyiş, piyasalara da yansımış durumda. Şirketin borsadaki değeri düşmeye devam ediyor.

apple kazançları

Tüketici, iPhone 7’yi bekliyor

Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 7 ve Apple Watch 2’nin yanı sıra güncelleneceği iddia edilen MacBook Pro’nun tüketici üzerindeki ‘yeni modelleri görmeden satın almama’ düşüncesine neden olduğu bir dönem söz konusu. Bu noktada ciddi bir gerileme ve gerek karlılık, gerekse toplam bilançoda düşük seyirin öne çıkacağı da şüphesiz. Ancak 2016 yılının son çeyreğinde tablonun baştan aşağı değişmesi kuvvetle muhtemel.

İşler değişebilir…

Tanıtılacak yeni cihazlar, işletim sistemi sürümleri ve beraberindeki aksesuar, vb satışlarıyla birlikte Pokemon GO gibi yapımların App Store üzerinden sağlanan gelirlere pozitif etkisi beraberinde yüksek bir 2016 yılı dördüncü çeyrek mali bilanço tablosu ile karşılaşılabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir