Gündem

Apple 2016 mali yılı Q4 raporunu açıkladı

By

on

Apple’ın sürekli azalan gelirleri için yeni cihazlar ne kadar yardımcı olabilir?

Apple bu perşembe yeni Mac ailesini tanıtmaya hazırlanıyor. Kaynaklara göre dördüncü çeyrek bilanço raporunu salı gününe alması da bundan kaynaklanıyor. Yayınlanan verilere göre, dördüncü mali çeyrekte Apple 45,5 milyon iPhone satmış bulunuyor. Bu istatistiklere iPhone 7’nin ve Galaxy Note 7 fiyaskosunun sadece iki haftalık bir etkisi bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Analistler aynı çeyrek için 44,8 milyon iPhone 7 tedariki bekliyordu. Ancak Apple bu beklentileri kayda değer oranda aşmış görünüyor. Son çeyrekte elde edilen 46,9 milyar dolarlık gelirin 9 milyar dolarını kâr hanesine yazan Apple, geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte 51,5 milyar dolarlık gelirden elde ettiği 11,1 milyar doların altında kalmış görünüyor.

Genel tabloda gelirler ve kârlılık düşmüş olsa da, Apple ışıkları servislerin üzerine tutmaya gayret ediyor. iCloud, Apple Music, iTunes ve App Store servislerinden elde edilen gelirler, yüzde 24 artış göstererek 6,3 milyar dolara ulaşmış bulunuyor.

Raporu değerlendiren Apple CEO’su Tim Cook, tüketicilerin iPhone 7, iPhone 7 Plus ve Apple Watch Series 2 için gösterdiği muazzam talep karşısında duyduğu heyecanı dile getirirken, servislerde yakalanan başarıyı da es geçmedi.

Toplam satışları 4,9 milyona ulaşan Mac gelirlerinde yıldan yıla yüzde 17’lik düşüş gözlenirken, bu yıl yenilenecek MacBook serisiyle önümüzdeki dönemde yükselme beklendiği belirtiliyor. Dördüncü çeyreği genelde zayıf geçiren Apple’ın asıl sıçramayı ise yurtdışında tatil sezonu olarak bilinen, miladi yılın son çeyreğinde gerçekleştirmesi bekleniyor. Apple Q1 2017 olarak gördüğü bu dönemde satacağı iPhone’lar ile toplam 76 ila 78 milyar dolar gelir elde etmeyi planlıyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir