Gündem

Apple, 2015 yılı 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı

By

on

Apple, 28 Mart itibariyle sona eren 2015 mali yılı 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. iPhone ve Mac satışlarının başarıyla devam etmesi ve App Store’da görülen rekor satış rakamlarıyla birlikte dünyanın en büyük teknoloji devi, kendi 2. çeyrek rekorunu kırdı ve 13.6 milyar dolar net kâr ile 58 milyar dolar gelir duyurdu.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde Apple, 10.2 milyar dolar kâr ve 45.6 milyar dolar gelir açıklamıştı. Böylece kendi 2. çeyrek rekorunu geçen Apple, yine de tüm zamanların rekorunu kırdığı ve 74.5 milyon adet iPhone sattığı 2015 1. çeyrek sonuçlarını geçemedi.

Geçtiğimiz çeyrekte ise 61.2 milyon adet iPhone satan Apple, 12.6 milyon iPad ve 4.5 milyon Mac bilgisayar satışıyla da çeyrek gelirini ciddi şekilde pekiştirdi. Çeyrek sonuçlarını açıklayan CEO Tim Cook, “Daha önceki süreçlerde gördüğümüzden daha fazla insan iPhone’a geçiş yaptı.” şeklinde konuştu.

Apple’ın %40.8’lik brüt kârı ise çeyrek için yapılan tahminleri geride bıraktı. Aynı şekilde uzmanlar, Apple’ın bu kadar gelir elde etmesini de beklemiyordu. Yine de iPad satışlarının beklentilerin gerisinde kaldığını, Mac satışlarının ise yıllık bazda artmaya devam ettiğini ekleyelim.

Yeni Apple Watch’un da satışa çıkmasıyla birlikte Apple’ın 2015 3. çeyrek sonuçları da oldukça ilgi çekici olacak. Bunun yanında bir de 12 inçlik yeni Retina Macbook’un neler başardığını önümüzdeki çeyrek göreceğiz. Apple, o dönem için 46 ile 48 milyar dolar arasında bir gelir bekliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir