Gündem

Apple 2014 lansmanı hakkında her şey

By

on

Aylardır duyduğumuz dedikodular, gördüğümüz fotoğraflar, videolar ve tüm söylentiler sonunda geride kaldı ve Apple resmen iPhone 6 ile akıllı saatini duyurdu. 9 Eylül’de gerçekleşen lansmanda 4.7 inç ve 5.5 inç boyutlarında iki telefona ek olarak Apple Watch isminde bir de akıllı saat tanıtıldı. Biz de hepsini tek bir başlık altında toplayarak, lansmanda neler olduğunu derledik.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus

Yeni telefonların ilk bakışta en göze çarpan özelliği, büyüyen boyut haricinde kavisli kenarları ve kasadan çıkan kamera oldu. 4.7 inç ve 5.5 inçlik modellerin neredeyse tüm özellikleri aynı olurken, iPhone 6+ daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip.  iPhone 6’nın ekranı 1334 x 750 piksel çözünürlük desteklerken, iPhone 6+, 1920 x 1080 piksel çözünürlük destekliyor ve iki telefon da yeni Retina HD ekran barındırıyor. Ek olarak iPhone 5S’e oranla bir hayli incelen telefonlardan iPhone 6, 6.8 mm kalınlığa gerilerken, 5.5 inç ekranlı iPhone 6 Plus da 7.1 mm kalınlığa sahip. İki telefon da %25 daha hızlı CPU, %5 de daha hızlı grafik sağlayan yeni 64 bit A8 işlemciye sahip. 

İki telefon da 17 Eylül’de telefonlara dağıtılacak olan iOS 8 ile birlikte gelecek.

iphone 6+

iPhone 6 Plus, iOS 8 ile yapılan düzenlemelerle birlikte yatay moddayken mini mini iPad şeklinde de kullanılabilecek. Ana ekran tersine çevrildiğinde otomatik olarak telefon düzenini alacak. Yeni telefonlarda bunun dışında aktivite ölçümü konusunda ilk kez geçen sene tanıtılan M7 işlemcinin devamı niteliğinde olan iyileştirilmiş M8 işlemci bulunacak. 

Yeni kamera özellikleri ise daha çok yazılım alanında gerçekleşmiş durumda. İki telefon da 8 MP iSight kameraya sahip. Kameralar True Tone flaş ile 1.5 mikron piksel boyut ve ƒ/2.2 diyafram destekliyor. 5.5 inçlik iPhone 43 MP’e kadar panoramik fotoğraf çekebiliyor. Ek olarak iki telefon da 30 ve 60 FPS’de 1080p video çekerken, 120 ve 240 FPS değerinde de ağır çekim video çekebiliyor. Ön kamerası da iyileştiren iPhone’da ön kamerayla HDR fotoğraf ve video çekilebiliyor.

[VİDEO: iPhone 6 reklamları yayınlandı.]

Apple pil ömrü konusunda da telefonların iPhone 5S’e oranla ciddi bir iyileştirme gördüğünü belirtirken, bu oldukça önemli konuya, telefonu kullandıktan sonra değineceğimizi belirtelim.

iPhone 6, 16, 64 ve 128 GB depolama, altın, gri ve siyah renk seçenekleriyle 2349 TL’den başlayan fiyatlarla; iPhone 6+ da yine 16, 64 ve 128 depolama ile altın, gri ve siyah renk seçenekleriyle 2659 TL’den başlayan fiyatlarla 26 Eylül’den itibaren Apple Store üzerinden satın alınabilecek.

apple pay

Apple Pay

Yeni telefonlarına eklediği NFC ile birlikte ödeme seçeneği olarak Apple Pay’i tanıtan şirket, yeni yöntem ile çok sayıda firmayla anlaşmış durumda. NFC ve Touch ID ile doğrulama sağlanarak yapılacak alışverişler, Passbook’a kaydedilen kredi kartları seçilerek tamamlanacak. Apple Pay, belirli bir kredi kartı numarası kullanmak yerine tek seferlik cihaza özel bir numara üretecek ve böylece telefonunuz kaybolur veya çalınırsa, kredi kartlarınızı iptal etmeniz gerekmeyecek. Öncelikle Visa, Mastercard ve American Express ile çalışacak Apple Pay için Apple’ın anlaştığı şirketler arasında doğal olarak Apple, Disney, McDonalds ile Uber gibi online şirketler bulunuyor. Özelliğin ülkemizdeki kullanımının nasıl olacağı konusu ise henüz belirsiz. Apple Pay, iOS 8 cihazlara Ekim ayında gelecek.

Apple Watch

Lansmanın son cihazı ise, tanıtılması beklense de Apple’ın sürprizi olarak nitelendirilebilecek Apple Watch akıllı saat oldu. Uzun zamandır dedikodularını duyduğumuz ancak görüntüsüne erişemediğimiz saat böylelikle resmiyet kazandı. 

Apple’ın saatte kullanıcıya sunduğu en önemli yenilik, diğer akıllı saatlerde görmediğimiz “Digital Crown” ismindeki kurma kolu şeklinde tasarlanmış araç oldu. Bu araçla birlikte uygulamalar içerisinde yakınlaşma işlemi yapılabilirken, kaydırma da yine Digital Crown ile yapılıyor. Kurma kolunun yerindeki aracın bir diğer özelliği ise Home tuşu görevi görmesi. Digital Crown’a basıldığı zaman mevcut uygulamadan çıkılıyor ve ana sayfaya dönülüyor.  Yine de kaydırma ve yakınlaşma işlemleri dokunmatik ekran üzerinden de yapılabiliyor. 

apple watch edition

Apple Watch, paylaşılabilir kalp atış hızı, hareketli ve kişiselleştirilebilir Emoji desteğine ek olarak kişisel asistan Siri ile birlikte geliyor. Barındırdığı kalp monitörü, jiroskop ve ivmeölçer ile sağlık ve fitness konusunda da diğer akıllı saatlerden geri kalmayan Apple Watch, iPhone 5’ten sonra çıkan tüm telefonlarla kullanılabiliyor.

Yeni iPhone’lar gibi Apple Watch da bir büyük, bir de küçük olmak üzere iki farklı boyutta ve üç farklı modelde gelecek. Paslanmaz çelik, alüminyum ve 18 karat altın kaplamalı lüks model ile Apple Watch’un, yeni yeni olgunlaşmaya başlayan akıllı saat pazarında etkisinin çok büyük olacağını düşünüyoruz. Paslanmaz çelik model Watch Sport adını alırken, altın model de Watch Edition adıyla satılacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir