Gündem

Android Wear 2.0’da uygulamalar ayrı yüklenebilir

By

on

Google’ın akıllı saatler için geliştirdiği yeni nesil işletim sistemi 2017’ye ertelense de, Android Wear 2.0 ile gelecek yenilikler gündemden düşmüyor.

Yeni sürümle birlikte saatlere kurulan uygulamalar da önemli değişikliklerden geçecek gibi görünüyor. Google+ üzerinde başlatılan uzun bir geliştirici başlığına göre, Android Wear 2.0 için telefondan ayrı kurulan uygulamalar bir zorunluluk olacak. Diğer bir deyişle Wear 2.0 platformundaki bir saati kullananlar, uygulama indirmek için saatten Play Store‘a girmek durumunda kalacak. Önceki sürümlerde olduğu gibi telefona yüklenen uygulamalar otomatik olarak saate de kurulmayacak.

Wear 2.0 uygulamaları ağa tam erişim hakkında sahip olacak ve mobil cihazdaki uygulamadan tamamen bağımsız çalışabilecekler. Bu kararın kullanıcı deneyimine nasıl yansıyacağı konusunda hararetli tartışmalar dönerken, duyuruyu yapan Ian Lake yapılan anketlerde kullanıcıların büyük oranda Wear uygulamalarının otomatik olarak yüklenmesinden memnun olmadıklarını öne sürdü.

Yine de kullanıcılar yakın zamanda telefonlarına yükledikleri uygulamaları saatte girilen uygulama mağazasının en üstünde görüntüleyecekler. Benzer şekilde web üzerinden Play Store’da bir uygulama kurulduğunda da saate gönderme seçeneği bulunacak.

Android Wear platformunu, ana mobil işletim sisteminden bağımsız bir deneyim haline getirmek için çalışan Google, böylelikle bu saatleri iPhone kullanıcıları için de Apple Watch‘a cazip birer alternatif haline getirmeyi hedefliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir