Gündem

Android Wear 2.0 önümüzdeki yıla ertelendi

By

on

Google’ın akıllı saatlere özel geliştirdiği Android Wear platformu için büyük güncelleme 2017’ye kaldı.

Android Wear için ilk günden bu yana gelecek en kapsamlı güncelleme için sonbahar sezonu öngörülüyordu. Ne var ki Android Wear 2.0 güncellemesi 2017 yılına kaldı. Adı geçen 2.0 güncellemesinin Geliştirici Önizleme 3 sürümünü duyuran Google, aynı blog yazısında nihai versiyonun ancak önümüzdeki yılın başında hazır olabileceğini duyurdu.

Yeni geliştirici önizleme sürümünün notları şu ifadeyle toparlanıyor: “Önizleme programını 2017 başına kadar sürdürmeye karar verdik, bu dönemde ilk saatler Android Wear 2.0’ı alacaktır.”

Geliştirici Önizleme 2 sürümü akıllı saatlere Google Play mağazasını getirirken, buradan saate özel uygulamaları sesli veya yazılı olarak arayıp yüklemek mümkün oluyor. Böylelikle iPhone’daki Apple Watch’un aksine, saatin kendine has bir kimliği oluyor. Örneğin bir uygulamayı telefona indirmeksizin, sadece saat üzerinde kullanmak dahi mümkün.

Google Android Wear 2.0 platformunda telefon kullanımını tamamen opsiyonel hale getiriyor. Geliştiriciler, telefonu tamamen pas geçerek sadece akıllı saatlere özgü uygulamalar yayınlayabilecekler.

android-wear-2

Wear Geliştirici Önizleme programına katılmak ise Android’in akıllı telefonlardaki beta testlerine katılmaktan biraz daha zorluyor; ilk olarak LG Watch Urbane LTE (2. model) ya da Huawei Watch sahibi olmanız gerekiyor. Ardından bootloader’ın kilidini açmanız, sistem kopyasını indirerek manuel olarak flaşlamanız gerekiyor.

Android Wear platformunun son dönemde durağan seyretmesi, Google’ın Wear 2.0 ile turnayı gözünden vurmasını zorunlu kılıyor. Bu yüzden yapılan bu erteleme uzun vadede faydalı olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir