Gündem

Android telefonlar çekici yedi

By

on

Android platformunda görülen Hummer (Çekiç) isimli aileye ait virüslerin 1 milyondan fazla cihaza bulaştığı tahin ediliyor.

Cheetah Mobil Güvenlik araştırma Labratuvarının yayınladığı bir çalışmaya göre tüm zamanların en büyük trojan ailesini tespit etmiş olabileceklerini iddia ediyorlar.

Cheetah Mobil’e göre 2015 yılında görülmeye başlayan ve “Hummer” adı verilen aileye ait trojanlar 2016 yılının ilk aylarında toplam 1,4 milyon cihaza bulaştı. Çin merkezli olduğu tahmin edilen bu trojan ailesi üstelik sadece güvenlik açığı olan telefonlara değil aynı zamanda Google Play Store içinde bulunan bazı uygulamaların kaynak koduna da bulaşmış veya özellikle eklenmiş durumda.

hummer.png

Hummer isimli trojanın bulaştığı telefon sayısı

Android kullanıcıları için oldukça kötü olan bu haber maalesef bu trojanları geliştirenler için mükemmel zira bu trojan sayesinde bulaşılan telefonlara yeni uygulamalar yükleterek günlük telefon başına 50 cent (1,5 TL) gibi bir gelir elde ediyorlar. Yaklaşık bir milyon cihazdan günlük elde edilen gelir ise 1,5 milyon TL’yi buluyor.

Maalesef ülkemiz bu torjandan en çok etkilenen ülkeler listesi içinde yer alıyor. Bu trojanın en çok görüldüğü ülkeler ve bulaştığı telefon sayısı listesi ise şöyle;

  1. Hindistan- 154.248
  2. Endonezya – 92.889
  3. Türkiye- 63.906
  4. Çin- 63.285
  5. Meksika – 59.192

Bu trojandan kurtulmak da maalesef cihazı fabrika ayarlarına resetleyerek mümkün değil. Mobil cihazın işletim sisteminin sıfırdan sisteme yüklenmesi gerekiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir