Gündem

Android Nougat ile multitasking nasıl kullanılır?

By

on

Android Nougat güncellemesiyle gelen en önemli değişikliklerden birini multitasking (çoklu işlem) özelliğinde görüyoruz. Daha akıllı çalışan, daha iyi tasarlanmış bu özellik sayesinde bir uygulamadan diğerine geçmek kolaylaşıyor. Değişen kullanım şekli, öğrenilmesi gereken birkaç adım demek oluyor.

Çift tıklayın

Yeni sürümde yer alan en faydalı özellik, iki uygulama arasında hızlıca geçiş yapmaya yarayan çift tıklama özelliği olsa gerek. Bunu kullanmak için telefonun genel görünüm (multitasking) tuşuna hızlıca çift tıklayın. Kullandığınız uygulamadan önce açık olan son uygulamaya hızlıca geçiş yapacaksınız.

android nougat double tap

Bir uygulamadan diğerine geçmek son derece hızlı gerçekleşiyor. Ayrıca bu özelliği ana ekranda da kullanabilirsiniz. Ana ekrandayken bu tuşa çift tıkladığında, son kullandığınız uygulamaya “ışınlanıyorsunuz”. Bu özelliği bir süre kullandığınızda, Android deneyimini başarılı kılan temel unsurlardan biri halini alacaktır.

Diğer yenilikler

Android Nougat ile birlikte gelen başka yenilikler de var. Örneğin multitasking ekranına geldiğinizde artık Google arama satırı görülmüyor ve böylelikle uygulamaların kendilerine daha fazla ekran alanı kalıyor. Yeni ekranda son dönemde kullandığınız uygulamalara göz atmak da kolaylaşıyor.

multitasking android nougat

Son kullandığınız uygulama en geniş alanda görülüyor ve böylelikle örneğin bir yerden okuma yapıp başka bir uygulamaya yazdığınızda sık sık bakmak sorun olmuyor.

Belki de en önemli özelliklerden biri ise, bu listeyi nihayet herhangi bir üçüncü parti uygulama ya da widget’a gerek kalmadan temizleyebilmek. Üstte yer alan “Tümünü Temizle” tuşuna tıkladığınızda son kullanılanlar ekranı temizleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir