Gündem

Android Lollipop’un yeni özelliği performansı düşürüyor

By

on

Android 5.0 Lollipop ile birlikte tanıtılan ve büyük beğeni toplayan özelliklerden biri de, kriptolama özelliği. Bu özellik ile birlikte tüm verileriniz şifreleniyor ve yalnızca siz şifreyi girip telefonun kilidini açtığınızda kullanılabilir hale geliyor. Yani şifreye sahip olmayan herhangi birinin telefondaki içeriğe erişmesinin önüne geçiliyor.

Nexus 5 gibi sonradan Lollipop güncellemesi alan cihazlarda bu özellik açılıp kapatılabilmesine rağmen, direkt olarak Lollipop ile gelen Nexus 6 veya Nexus 9 gibi cihazlarda ise varsayılan olarak açık bir şekilde geliyor ve kapatılamıyor. Ne yazık ki, AnandTech’in son test sonuçlarına göre, bu kararın daha sonraları Google’ı üzebileceği düşünülüyor. Çünkü kriptolama özelliğinin performansa büyük bir etkisi bulunuyor.

nexus 6 test

AnandTech’in gerçekleştirdiği çeşitli benchmark testleri de bunu kanıtlıyor. Standard Nexus 6 ile Motorola tarafından gönderilen ve kriptolama özelliği kapatılmış özel bir sürümün karşılaştırıldığı testlerin her birinde, bu özelliğin kapalı olduğu Nexus 6’nın, standart cihazdan çok daha hızlı olduğu sonucu alındı. Aynı test kriptolama özelliği açık ve kapalı şekilde Nexus 5 için de uygulandı ve özellik açıldıktan sonra telefonun büyük ölçüde performans kaybına uğradığı görüldü.

Özelliğin ne kadar faydalı olabileceğini söylemek dahi yersiz ancak performansa bu kadar etki ediyor olması da kenara atılacak bir konu değil. Nihayetinde oldukça güçlü bir cihaz olan Nexus 6’nın, önceki model Nexus 5’ten bile daha düşük bir performansla çalışmasının makul olmadığı görüşündeyiz. Google’ın arkasındaki niyet iyi olsa bile bu hamlesinden geri dönüp, bir firmware güncellemesi yapmasını bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir