Gündem

Android Lollipop, ilk kez kullanım grafiğinde göründü

By

on

Google’ın Android kullanımına yönelik son aylık raporu yayınlandı. Rakamlar, bugün itibariyle sonlanan 7 günlük süreç içerisinde aktif olan telefonlar baz alınarak çıkarılıyor.

Çoğu ay haber olarak vermediğimiz rapora bu ay yer vermemizin ise önemli bir sebebi var. Google’ın birkaç aydır markalar tarafından kullanıcılara dağıtımı başlayan yeni mobil işletim sistemi Android Lollipop, ilk kez bu grafikte yer aldı. Grafiğe %1.6’lık kullanım oranıyla giren Android 5.0 Lollipop, toplamda 1 milyarın üzerinde aktif Android cihaz olduğu düşünüldüğünde, 1.5 milyondan fazla cihaz üzerinde hâli hazırda kullanılıyor. Şu an için dünya genelinde büyük markaların Android 5.0 Lollipop alan telefonlarına baktığımızda yalnızca LG G3 ve HTC One M8’i görüyoruz. Samsung’un 2014 model amiral gemisi telefonu Galaxy S5, bazı yabancı ülkelerde güncellemeye kavuşurken, diğer telefonlar için güncelleme daha da dar kitlelere ulaşıyor. Hangi telefonların güncellemeye kavuşacağını, kavuşacaksa ne zaman Android Lollipop güncellemesi alacağını ve şimdiden Lollipop’a kavuşan telefonları buradaki sürekli güncellenen sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

lollipop ocak

Ocak ayında yayınlanan rapor ile karşılaştırdığımızda ise Android 4.4 KitKat’ın %39.1’den %39.7’ye çıkarak yükselişini arttırdığını ve üç farklı Jelly Bean sürümünü ayrıca saydığımızda en fazla kullanılan sürüm olduğunu görüyoruz. Android 4.1, 4.2 ve 4.3 JellyBean sürümleri ise toplamda %44.5’lik bir orana sahip.

Ice Cream Sandwich, %6.7’den %6.4’e düşerken, Gingerbread de %7.8’den %7.4’e gerilemiş durumda. Şaşırtıcı bir şekilde Froyo ise %0.4 ile listeye tutunmaya devam ediyor.

Şubat ayıyla birlikte artık daha fazla markanın, daha fazla model için Android Lollipop güncellemesini çıkarması ve bölgesel güncellemelerle yetinmemesini bekliyoruz. Birkaç ay içinde bu grafikte Lollipop’un pastada çok daha büyük bir paya sahip olduğunu görebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir