Gündem

Android L duyuruldu

By

on

Google bugün gerçekleştirdiği I/O Geliştirici Konferansı’nda yeni Android sürümü olacağını söylediği Android L’i duyurdu. Şimdilik geliştiriciler için bilgi vermekle yetinen şirket, sürümün tam adını vermedi. Android Lollipop olacağı bilinen yeni Android, kullanıcıya Google’ın “materyal tasarım” dediği yeni bir arayüz sunuyor. Google’ın yeni işletim sistemi güncellemesi sonbaharda yayınlanacak.

Arayüz eskisine nazaran oldukça düz. Yeni tasarımda her şey sadelik düşünülerek yapılmış. Android cihazların en altında bulunan yönetme tuşları, üç basit şekle indirgenmiş. Üçgen, daire ve kare tuşları ile bundan sonra gerekli işlemler yapılacak.

“Android L Geliştirici Önizlemesi” adı verilen sunumda, geliştiriciler yeni Android sürümüyle uygulamalarının farklı bölümlerine yükselti değeri belirleyerek dinamik bir şekilde bir bölümün diğerinin üzerine çıkmasını sağlayacak.

Yeni tasarımla birlikte her şeyin önüne çekilen içerik konusunda ise geliştiricilere yeni ayrıcalıklar tanındı. Artık uygulama geliştiricileri içeriği öne çıkarmak için Android’in yeni kısımlarını vurgulayabilecekler. En üstteki menü çubuğunu örnek alırsak, Rdio uygulaması çalışırken rengi açık mavi olabilecek. Tasarımcılara, uygulamalarını mobil cihazlardan masaüstüne ve diğer Google destekli platformlara taşımaları için de temel yardımcı araçlar sunulacak. Sunumu yapan Sundar Pichai, “Kullanıcılar uygulamayı farklı bir ekranda kullandıklarında bile ne yapacaklarını bilecekler.” dedi.

Animasyonlar da Android L ile tamamen yenileniyor. Geliştiriciler herhangi bir ekranda veya uygulamalar arasında oynayabilecek kusursuz animasyonlar yaratabilecekler. Bunu örneklendirmek için de sunumda Gmail’in yeni tasarımı gösterildi. Yeni tasarımla Gmail çok daha bütün ve tam bir yapıya büründü.

Android’in yeni sürümüyle birlikte değişen bir diğer şey ise bildirimler. Artık Android’de de kilit ekranı üzerinden bildirimleri okuyabilecek, açabilecek veya silebileceksiniz. Ayrı birer kart olarak gösterilen bildirimler, dokunulduğunda öne çıkıyor. Aşağı çektiğiniz zaman tüm bildirimleri görebiliyor, iki kez dokunduğunuzda da uygulamayı açabiliyorsunuz. Ek olarak uygulamalar açıkken gelen diğer uygulamalara ait bildirimler de ekranın en üstünde bir kart olarak gösterilecek ve iOS 8’de gördüğümüz şekilde direkt olarak geçiş yapılacak veya kaldırılacak. Android bildirimleri de yeni sürümle birlikte iOS’te alışık olduğumuz bildirimlere oldukça benzeyecek.

Android L’in getirdiği bir diğer değişiklik ise Chrome’da oldu. Artık Chrome’da yeni animasyonlar ve arama için tam ekran modu olacak. Uygulamanın tasarımına yönelik yapılan bu değişim, Chrome’u daha bütün ve modern hale getirecek.

Güvenlik açısından oldukça eleştiri alan Google, bu alanda da Android’i iyileştirdi. Google Play’deki uygulama kontrolü daha sıkı bir hal alırken, yeni yamalar uygulama mağazasında bulunacak. Ek olarak çalınan veya kaybedilen telefonlar, uzaktan fabrika ayarlarına döndürülebilecek. Yeni Android sürümüyle birlikte bunlara ek olarak, konum, içerik ve benzeri doğrulama yöntemleriyle birlikte telefonunuzun kilidi otomatik olarak açılacak. Yani evinizi güvenilir bir yer olarak seçerseniz, evedeyken kilit ekranını geçmek için ekstra herhangi bir işlem yapmanız gerekmeyecek.

Performans açısından da L Geliştirici Önizlemesi, yalnızca Android Runtime(ART)’da çalışacak. Daha az kaynak tüketirken, düşük gelir kitlesine hitap eden modeller ile pil tüketimi konusunda da iyileştirmeler sağlayacak. Son olarak da Project Volta’yı duyuran Google, Android cihazlarına ekleyeceği yeni bir pil tasarruf modunu açıkladı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir