Gündem

Android için WhatsApp’a gizlilik güncellemesi

By

on

WhatsApp’ın son haftalarda gündeme oturmasına sebep olan mavi tik mevzusu henüz çözülmemişken, bu durumdan rahatsız kullanıcılar için sistemin kapatılabileceği bir ayarı içeren güncelleme yerine WhatsApp’tan büyük bir sürpriz geldi. An itibariyle WhatsApp, Android cihazlar arasındaki en güvenli mesajlaşma uygulaması oldu. Google, Microsoft ve Apple gibi firmaları bile gizlilik anlamında geride bırakacak yeni gizlilik aracıyla birlikte WhatsApp’tan gönderilen mesajları yalnızca gönderen kişi ile alıcı görecek.

Signal ve Textsecure gibi uygulamaların geliştiricisi olan Open Whisper Systems ile ortaklığa giden WhatsApp, yeni özellik için şirketin açık kaynak kodlarını kullanarak, kendisinin bile çözemeyeceği şekilde gönderilen mesajları şifreledi. “Uçtan uca kriptolama” şeklinde bir ifade ile aktarılan durum aslında şunu anlatıyor: Gmail, Facebook Chat gibi diğer uygulamaları, yasal başvurular halinde biriyle yaptığınız özel görüşmeleri çözerek devlete bilgi verebiliyor. Ancak Open Whisper Systems’ın yeni entegrasyonu ile mesajlara aracılık eden WhatsApp’ın bile mesajları çözme ihtimali olmayacak. Yasal başvurular veya yetkililerden gelen zorunlu bildiriler dahi olsa, WhatsApp hiçbir şekilde mesajlarınızı açığa çıkaramayacak.

Cyrptocat, Silent Text ve Telegram gibi gibi uçtan uca kriptolama kullanan diğer uygulamalar olsa da, 600 milyonu aşkın kullanıcısıyla WhatsApp’ın bu sistemi sağlayan en büyük mesajlaşma uygulaması olduğunu söyleyebiliriz.

WhatsApp’ın Facebook tarafından 6 ay kadar önce satın alınmasından kısa bir süre sonra çalışmalara başlandığını ifade eden Open Whisper CTO’su Moxie Marlinspike, The Verge’a yaptığı açıklamada böyle büyük bir geçiş için kodları hazır etmenin 6 ay sürdüğünü belirtiyor ve en büyük çabayı da, kodların anlaşılabilir olmasında harcadıklarını ekliyor.

Aşırı güvenli WhatsApp deneyimi şimdilik yalnızca Android cihazlarda mümkün olurken, iPhone’lar için WhatsApp güncellemesinin ne zaman geleceğine dair henüz bir bilgi bulunmuyor.

Recommended for you

0 Comments

  1. Hakan Yaşar

    Kasım 18, 2014 at 10:22 pm

    Terör örgütleri bunu beğendi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir