Gündem

Android için ücretsiz Opera VPN

By

on

Opera’nın ücretsiz VPN servisi yeni özelliklerle birlikte Android için yayınlandı.

Ücretsiz mobil VPN servisinin kullanım alanını genişleten Opera, iOS için mayıs ayında yayınladığı Opera VPN adını taşıyan uygulamanın bir benzerini Android platformu için yayınladı. Beş ayrı sanal sunucu konumu arasında ABD, Kanada, Almanya, Singapur ve Hollanda bulunan VPN servisini kullanarak halka açık Wi-Fi noktalarında gizlilik ve güvenlik sağlamak ya da bölgesel erişim engellerini ortadan kaldırmak mümkün.

Yeni uygulamada ayrıca iOS sürümünde bulunmayan bir kablosuz ağ güvenlik testi aracı da bulunuyor. Wi-Fi ağını güvenlik açısından değerlendiren bu araç, A- ya da B+ gibi harf üzerinden bir derecelendirme puanı veriyor. Saldırıya açık IP adreslerinde ise Opera VPN’in “Protect WiFi” tuşuyla dışarıdan yapılacak dinlemelere ya da davetsiz misafirlere geçit verilmiyor.

Opera tarafından geçtiğimiz yıl satın alınan Kanadalı SurfEasy adlı şirket üzerinden sağlanan VPN servislerinde, ücretsiz kullanımın bedelinin cihaz üzerinden çeşitli verilerin toplanması olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Opera VPN kullanıcıların ziyaret ettikleri web sitelerinin adreslerini, IP konumlarını veya cihaz, web tarayıcı ve kullanılan işletim sistemi hakkında bilgileri temin edebiliyor.

Eğer bu verileri (anonim kimlikler üzerinden) Opera ile paylaşarak, üçüncü şahısların pazar araştırmalarına veri sağlamak sizin için sorun teşkil etmiyorsa, uygulamayı buradan ücretsiz indirebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir