Gündem

Android de 64-bit işlemciye kavuşuyor

By

on

ARM, 2014 yılı biterken 64-bit işlemciye sahip Android akıllı telefon ve tabletlerin piyasaya çıkacağını beklediklerini açıkladı. Geçtiğimiz sene 64 bit işlemciyle çıkarak yeni bir pazar oluşturan iPhone 5S’in ardından iPad Air de 64bit işlemciyle çıkmıştı. Bu yıl içerisinde çıkan Android amiral gemisi telefonlardan beklenti yüksek olsa da, HTC One M8, Samsung Galaxy S5 ve Sony Xperia Z2 de önceki modellerine benzer işlemcilerle piyasaya çıkarak takipçilerinde hayal kırıklığı yarattılar. Ancak ARM, bu yılın sonlarına doğru, Android telefonların da yeni işlemcilere kavuşacağını söyleyerek nispeten gönülleri rahatlattı.

ARM yöneticisi Tom Lantzsch, CNET’in yaptığı röportajda, hem telefon hem de tabletleri kastederek “64 bit işlemcilerin yılbaşına kadar hazır olacağını düşünüyoruz” dedi ve devam etti “Doğal olarak 64 bit ürünler konusunda oldukça fazla talep alıyoruz. Bunu da yüksek performanslı 64 bit mobil işlemcimiz A53 ile gördük. Yeni teknolojinin bu denli mobil odaklı ilerlemesine şaşırdığımızı da belirtmemiz gerekiyor, Qualcomm, MediaTek ve Marvell gibi şirketler 64 bit üzerinde çalıştıklarını duyurdular.”

Qualcomm’un 64 bit olacak Snapdragon 808 ve 810 işlemcilerini önümüzdeki yılın başlarında çıkarması bekleniyor.

64 bit işlemciye sahip Android cihazların ne zaman piyasaya çıkacağı bilinmese de, öncelikle Nexus telefon veya tabletlerde görünmesi bekleniyor. Bunun detaylarını da Google I/O konferansında almak mümkün olacak diye düşünüyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir