Gündem

Android 5.1, telefonları önemli ölçüde iyileştirecek

By

on

Android 5.1 Lollipop şu an için yalnızca Nexus telefonlarda olmak üzere gün yüzüne çıktı. Google’ın 5.0 sürümüyle kaçırdığı bazı önemli özellikler de Android 5.1 ile telefonlara geliyor. Farklı görevleri daha kolay ve hızlı şekilde yapmayı sağlayan güncellemenin diğer modellere ne zaman geleceği ise belirsiz. Henüz birçok telefon Android Lollipop’a bile kavuşmamışken, 5.1 konusunda kesin konuşmamak gerekiyor.

Bakalım Google, yeni sürümünde nasıl iyileştirmeler yapmış.

Wi-Fi ve Bluetooth için hızlı seçme ayarları
Android 5.1 ile artık Wi-Fi ve Bluetooth’ta bağlanacağınız ağları veya cihazları seçerken hızlı ayar menüsünden çıkıp, Ayarlar’a gitmeniz gerekmeyecek.

Hızlı Ayarlar penceresini açmak için iki parmak ile yukarıdan aşağı çektiğinizde, Wi-Fi ve Bluetooth sekmelerinin yanında iki küçük ok işareti olacak. Bu işaretler, aşağı doğru açılan bir menünün varlığını gösterirken, bastığınız zaman da çevredeki daha önce bağlantı kurduğunuz Wi-Fi ağları ile Bluetooth’u açık cihazları görebileceksiniz. Dokunduğunuz ağ ve cihaza, direkt bu menü sayesinde hızlıca bağlanacaksınız.

notification-toggles

Ek olarak, Android 5.1 ile birlikte Wi-Fi bağlantısı da daha akıllı olacak. Telefon veya tabletler, sınırlı bağlantıya veya erişimi olmayan Wi-Fi ağlarına bir kez bağlandıklarında bu ağları hatırlayacak ve ileride bunlara otomatik olarak bağlanmayacak. Mesela bir kafenin çok rezil çalışan ağına bir kez girip verimsiz bir deneyim geçirdikten sonra, aynı kafeye ikinci gidişinizde telefonunuz Wi-Fi’a bağlanmayacak.

Cihaz Koruma ile daha iyi güvenlik
Android’in yeni Cihaz Koruma özelliği, telefon veya tabletinizin güvenliğine yönelik atılmış harika bir adım. Ancak bu özellik, şu an için Nexus 6 ve Nexus 9 haricinde Android 5.1 ile “satışa çıkacak” cihazlarda bulunacak. O yüzden yaz sonuna doğru çıkacak Android telefonlarla birlikte bu özellikle tanışacağımızı söylemek daha makul.

Security

Cihazınız kaybolursa veya çalınırsa, Cihaz Koruma sayesinde Google hesabınız ile telefona giriş yapana kadar cihaz kilitli kalacak. Fabrika ayarlarına geri döndürmeye çalışılsa bile, cihaz Google hesabına giriş yapılmasını zorunlu kılacak. Cihaz Koruma’yı açmak için cihazın kilit ekranında bir pin kodu veya model ile sağlanmış güvenlik önlemi bulunması ve telefonda Google hesabına giriş yapılmış olması gerekiyor.

Öncelik Modu iyileştirmeleri
İlk olarak Android 5.0 ile karşımıza çıkan Öncelik Modu, çok çeşitli şekillerde “Rahatsız Etme” modunun daha kişiselleştirilebilir hâli olarak özetlenebilir. Android 5.1 ile birlikte, diyelim ki hemen yatmadan önce alarm kurdunuz ve bildirimlerin gelmemesi için Öncelik Modu’nu açtınız. Telefon, tam siz uyanıp alarmı kapattığınızda tüm bildirimleri karşınıza çıkaracak. Alarmı üçüncü parti uygulamalar ile kurup kurmamanız da fark etmeyecek, Android 5.1 tüm alarmları geçerli sayacak.

Priority-mode

Ses ve Alarm sesi değişiklikleri
Android 5.1 ile birlikte ses tuşları da, alarm ve sesteki seviyeyi değiştirme konusunda daha akıllılaşıyor. Örneğin Saat uygulamasına girip ses tuşuna bastığınızda, alarm sesi üzerinde değişiklik yapıyor. Daha önce, nerede olursanız olun ses tuşlarına bastığınızda telefonun genel ses ayarını yapabiliyordunuz. Android, Müzik uygulamalarındayken de benzeri bir yaklaşım sergileyecek ve neredeyseniz, ona göre sesi değiştirecek.

volume-and-alarm

Ek olarak Android 5.1 ile birlikte ses tuşuna dokunduğunuz an ekrana gelen ses ayar çubuğunun yanında bir alarm zili karşınıza çıkacak. Saat uygulamasındaysanız, o zile tıkladığınızda direkt Öncelik Modu menüsüne gideceksiniz. Diğer yerlerde ise telefon direkt titreşime girecek.

Multi SIM ve HD ses desteği
Nexus 6 ve onunla birlikte Android 5.1’e kavuşan çok sayıda cihaz, en sonunda beklenen HD ses özelliğine kavuşuyor. Kimi Android üreticileri, HD ses desteğini telefonlarına dahili olarak koyarken, artık Android’in direkt böyle bir özelliğe sahip olması her şeyi daha da kolaylaştıracak. Ek olarak Android telefonlar artık multi-SIM kurulumunu destekleyecek. Yani çok sayıda seyahate çıkıyorsanız, farklı ülkelere gittiğinizde oradaki SIM kartınızı takmakla uğraşmayacaksınız.

hd voie

Android 5.1 ile telefon ve tabletlere gelen, minik olsa da önemli olduğunu düşündüğümüz iyileştirmeleri ve yeni özellikleri yazdık. Elbette işletim sisteminin yeni sürümünde daha çok sayıda özellik bulunuyor. Henüz Google’ın olmayan telefonlara ne zaman geleceği belirsiz olsa da, geldiği zaman Android 5.1’in çok faydalı olacağına eminiz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir