Gündem

AMOLED iPad 2018’de gelebilir

By

on

Apple’ın önümüzdeki yıl 10,5 inç bir iPad Pro modeli tanıtacağı, 2018’i ise AMOLED iPad ile şenlendireceği söyleniyor.

KGI bugüne kadar Apple’ın pek çok ürünüyle ilgili isabetli çıkarımlar yapan bir pazar araştırma şirketi. Bu nedenle 2017 için 10,5 inçlik bir iPad Pro modelinin yayınlanacağını öngörmeleri, basit bir söylentinin ötesine geçiyor. Üstelik aynı rapora göre Apple, 2018 için de “devrim niteliğinde” AMOLED ekrana sahip bir başka iPad modeli daha planlıyor.

Elbette AMOLED ekran kullanan ilk mobil cihaz bu öngörülen iPad olmayacak. Ancak Apple’ın 2018 tarihli bu tablete hem form faktörü hem de kullanıcı deneyimi açısından pek çok radikal değişiklik getireceği söyleniyor. KGI analizindeki bir önemli detay ise, bu cihazın “iPhone’un ardından AMOLED ekran ile çıkacak” olması. Diğer bir deyişle, 2018 model AMOLED iPad öncesinde bir AMOLED iPhone bekleyebiliriz.

iPad Pro‘nun kullanıcı tarafından benimsenmesi bir sorunu da beraberinde getirdi: 9,7 inç modeli küçük, 12,9 inç modeli büyük bulanlar kayda değer bir kalabalık oluşturdu. Apple’ın 10,5 inç iPad Pro atılımının arkasında bu gerekçe olduğu belirtiliyor. KGI’ya göre şirket ayrıca ikinci nesil bir 12,9 inç iPad Pro’nun yanı sıra giriş seviye 9,7 inç yeni iPad modelini de 2017 yılında piyasaya sürecek.

Önümüzdeki yıl çıkması öngörülen iPad Pro modellerinin A10X işlemci ile gelmesi beklenirken, giriş seviye model A9X işlemci kullanacak. Satış başarısı açısından bakıldığında ise, tablet çağının yaşadığı duraksamadan iPad’in de kaçamayacağı tahmin ediliyor. Aynı raporda, 2017 yılı için iPad tedarikinde yüzde 10 ila 20 arası düşme bekleniyor. Geçtiğimiz aylarda Apple için 2016 iPad tahminini 45-50 milyon arası olarak hesaplayan KGI, bu miktarı revize ederek 35-40 milyon seviyesine çekti. Bunun ana sebebi ise Apple’ın yıl sonuna kadar yeni bir iPad yayınlamayacak olması şeklinde belirtiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir