Gündem

AMD’den süper bilgisayarlar için yazılım çözümü

By

on

AMD iş dünyasına yönelik geliştirdiği 32 çekirdeki Zen işlemcilere sahip kartların da ötesine geçecek özel bir yazılım çözümü sunuyor.

AMD geçtiğimiz günlerde işletmelere yönelik profesyonel ekran kartlarını tanıtmıştı. Özellikel sanal gerçekliğin giderek hız kazandığı bir dönemde AMD’nin yeni profesyonel ekran kartları ve fiyatlandırma politikası ile pazarda önemli noktaları hedeflediğini tahmin edebiliyoruz.

Öte yandan AMD bu kartlar için ROCm adındaki yeni yazılımını da kullanıcılara sunuyor. Bu yazılım sayesinde paralel GPU ve CPU programlamak kolay bir hale geliyor. Böylece birden fazla kart ve pek çok GPU çekirdeği paralel çalıştırılarak çok yüksek performans almak mümkün hale geliyor.

ROCm aynı zamanda AMD’nin hızla büyüyen sunucu pazarındaki rolünü ve payını güçlendirmek için de önemli. Özellikle bu yazılım yüksek işlem işlem gücü gerektiren projelerde AMD’nin söz sahibi olmasını hedefliyor.

ROCm’i Nvidia’nın CUDA çözümüne benzetebiliriz. Ancak ROCm CUDA gibi kapalı değil tümüyle açık kaynak üzerinde sunuluyor ve AMD dışında da ARM, Power ve x86 işlemcileri için kullanılabiliyor.

 

ROCm aynı zamanda AMD’nin en son Polaris mimarisi ile geliştirdiği GPU’lar için de kullanılabiliyor böylece standart kullanıcıların da piyasada satılan temel grafik kartlarını bilimsel amaçlar için yapılandırmasına izin veriyor.

AMDNin ROCm ile ne kadar başarılı olacağını hep birlikte göreceğiz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir