Gündem

AMD yeni Zen CPU mimarisini tanıttı

By

on

AMD, Intel ile başa baş rekabet edeceği yeni Zen mikro mimarisini iki yeni işlemci modeliyle tanıttı.

Yeni mimariye sahip ilk işlemci olan sekiz çekirdekli Summit Ridge CPU, eş zamanlı çoklu işlem bölümüyle 16 thread gücüne erişiyor. 2017 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan işlemcinin yanı sıra AMD sunucular için de Naples kod adlı bir başka CPU duyurdu. Intel’in Hyper-Threading teknolojisine benzer şekilde, daha yüksek performans için tek bir çekirdeği iki ayrı sanal çekirdeğe bölen SMT teknolojisi sayesinde 32 çekirdekli bu CPU, böylelikle 64 thread ile çalışabiliyor.

Zen mimarisinin gücünü kanıtlamak isteyen AMD, yaptığı lansmanda 8 çekirdekli bir Zen işlemcinin, Intel’in en yeni 8 çekirdekli Core i7 işlemcisi kadar hızlı çalıştığını gösterdi. Yapılacak diğer benchmark testleri de AMD’nin bu sunumunu desteklerse, Zen mimarisinin ancak Haswell ile denk performans sunacağına dair çıkan dedikoduların da arkası kesilmiş olacak.

amd zen design

AMD tarafından perdesi aralanan yeni Zen mikro mimarisinde ilk dikkat çeken, daha önce Bulldozer ve Piledriver tasarımlarında kullanılan paylaşımlı, sıkışık çoklu başlık çekirdeklerin ortadan kaldırılmış olması. Zen’in çekirdeklerinin her biri ayrık olarak SMT ile çalışıyor. FinFet teknolojisini kullanan yeni yonga, Global Foundries tarafından 14nm üretim süreciyle hazırlanıyor.

Zen çekirdeklerinin performansı ve verimliliğiyle ilgili konuşan AMD CTO’su Mark Papermaster, bu işlemcilerde yüksek performanslı yeni bir önbellek, ön belleğe aktarımda iyileştirme ve tamamen yeniden tasarlanmış bir BPU olduğunu belirtti.

Summit Ridge yongaları birer SoC olarak DDR4, USB 3.1 10 Gbps, NVMe, SATA Express ve PCIe 3.0 destekleyecek. Diğer detaylar ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: AMD Vega GPU’lar 2017’de satışta – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir