Gündem

AMD Vega GPU’lar 2017’de satışta

By

on

Kod adı Vega olan AMD’nin yeni nesil GPU’larıyla ilgili sır perdesi aralandı: Ekran kartları 2017’nin ilk yarısında satışta!

Vega ekran kartları ilk partide üst seviye bilgisayarları hedefliyor. Deutsche Bank 2016 Teknoloji Konferansında konuşan AMD CTO’su Mark Papermaster, bu kartların 2017 yılının ilk yarısında kullanıcılarla buluşacağını açıkladı. AMD Polaris‘e oranla önemli ölçüde performans ve güç tasarrufu iyileştirmeleri içereceği belirtilen Vega kodlu GPU’lar, özellikle video oyunları, sanal gerçeklik ve ekran kartına yüklenen diğer uygulamalara yoğunlaşıyor.

Önümüzdeki yıl masaüstü bilgisayarlar için yayınlanacak olan AMD’nin Zen kodlu işlemcileriyle birlikte üst seviye bilgisayarlarda iyi bir ikili olması beklenen Vega grafik yongaları, AMD’nin bilgisayar donanımında yeniden söz sahibi olmak için ana kozu olarak görülüyor. Oyun bilgisayarları için kullanılacak ilk Zen işlemcilerin sekiz çekirdekli olacağı biliniyor.

Teknik detaylarına bakıldığında, Vega yongaların yeni nesil HBM2 (Yüksek Bant Genişlikli Bellek) ile konfigürasyona bağlı olarak saniyede 256 gigabite kadar veri akışı sağlayacağı belirtiliyor. Bu yıl yayınlanan ekran kartlarında kullanılan Polaris mimarisinin ise uygun fiyatlı kurulumlar ile VR trenine binmek isteyen oyuncular için bütçe dostu bilgisayarlarda kullanıma devam edeceği açıklandı.

AMD ezeli rakibi Nvidia ile süregelen GPU savaşında GeForce GTX 1080‘de kullanılan Pascal mimarisine karşı Vega ile cephe oluşturmayı planlıyor. 2016 üçüncü çeyreğindeki GPU pazar payını yüzde 34,2’ye yükselten AMD, bu başarı grafiğini sürdürmek istiyor. İki güçlü marka arasındaki bu rekabetin 2017 yılında oyunculara yarayacağını tahmin etmek ise güç değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir