Gündem

AMD sunucu işlemcilerinde ısrarlı

By

on

AMD sunucu işini yeniden canlandırmak istiyor ve Zen mimarisindeki işlemcileri kendisine yardımcı olabilir.

Bundan 10 yıl kadar önce AMD sunucu işlemcileri pazarında Intel’in en büyük rakiplerinden birisiydi ancak bazı hatalı adımlar nedeniyle şirketin sunucu birimi neredeyse yok olma noktasına kadar geldi.

AMD şimdi yeni nesil Zen CPU ailesi ile birlikte sunucu işlemcileri işkolunu tekrardan canlandırmak istiyor. AMD’nin yeni Zen mimarisindeki numarası ise CPU çekirdeğini, grafik işleme ünitesi GPU çekirdeği ile birleştirerek süper bir işlemci ortaya çıkartmak. Bu işlemcinin özellikle yüksek verim isteyen işlerin altından kolayca kalkacağına inanıyor.

AMD CEO’su Lisa Su geçen hafta gerçekleşen bir toplantıda; “Yüksek performanslı bir CPU ile yüksek performanslı bir GPU’yu birleştirmiş olduğumuzu söylemek doğru olacaktır” şeklinde açıklama yapmıştı.

İşin doğrusu bu AMD’nin CPU ve GPU’yu birleştirerek süper bir işlemci yapmak için ilk denemesi değil. Şu anda PlayStation 4 ve Xbox One içindeki işlemcilerde benzer bir mimari kullanılmış durumda. Xbox One içindeki Jaguar kod isimli CPU sekiz çekirdek ile birlikte Radeon grafik işlemcisi barındırıyor.

GPU’lar daha çok hava durumu analizleri, ekonomik öngörüler ve silah tasarımları için kullanılıyor. Ayrıca bu işlemcilerin Google içindeki yapay zeka öğrenme işlevleri için kullanıldığını da biliyoruz.

AMD’nin bu işlemcisi kendi alanında tek örnek olabilir zira grafik işlemcileri alanında en büyük rakibi olan Nvidia’nın elinde bir CPU yok. Intel’in işlemcileri şu anda sunucu dünyasını işgal etmiş durumda ancak Intel’in de elinde güçlü bir grafik işlemcisi bulunmuyor. Varolan bazı süper bilgisayarlar ise Nvidia’nın grafik işlemcileri ile birlikte Intel veya MAD CPU’larını kullanıyor.

Yeni Zen mimarisi ile AMD tekrardan sunucu pazarında yenilikçi bir yaklaşım sunacak ve bir kumar oynayacak. Eğer performans noktasında maliyet avantajı yakalarsa AMD pazarda tekrardan hızla büyüyen ciddi bir rakip olmakla birlikte sunucu işbirimini tekrardan hayata döndürmüş olacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir