Gündem

AMD RX 480’deki güç problemini çözen Crimson sürücüsünü yayınladı

By

on

Eğer bir AMD Radeon RX 480 grafik kartınız varsa zaman kaybetmeden Crimson 16.7.1 sürücüsünü yüklemenizi öneriyoruz.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bilgiler ışığında AMD’nin yeni nesil fiyat/performans canavarı kartı RX 480’inin güç tüketimi ile ciddi sorunları olduğu açığa çıkmıştı. AMD yaptığı bir açıklama ile bu sorunu sürücü yazılımını güncelleyerek gidereceğini paylaşmıştı. Beklenen çözüm çok hızlı bir şekilde geldi.

İşin doğrusu pek çok yeni ve modern sistem için bu sorun teşkil etmeyecek problem daha eski ve düşük seviyeli sistemlerde anakarta zarar verme potansiyeli taşıyor. Bu yüzden zaman kaybetmek istemeyen AMD tüm RX 480 kullanıcıları için Crimson 16.7.1 sürümünü bu gün yayınladı.

AMD yeni sürücü ile güç kaynağından beslendiği 6 pin güç kablosundan daha fazla güç çekerken anakartın PCI-E arayüzünden daha az güç çekmesini sağlıyor. Elbette bu durum bu sefer de 6 Pin güç kaynağı standarlarının manipüle edilmesi anlamına geliyor ki sistemler zaten bu yönde gerekli toleranslar göz önüne alınarak tasarlandığı için problem ortadan kalkmış oluyor. Elbette sistemin hayati önem taşıyan anakartı yerine güç kaynağının limitlerini zorlamak (ki durum bizim yazdığımız kadar vahim bile değil) daha anlamlı.

Crimson 16.7.1 sürücüsünü yüklediğinizde gerekli güç ayarı performans kaybını ortadan kadlırmak adına kapalı geliyor. Bunu kendinizin açması gerekiyor. Yapmanız gereken AMD Radeon Settings uygulaması altındaki Global ayarlardan uyumluluk modunu aktif hale getirmek.

Bu güncelleme ile RX 480’nin performansının düşeceğine veya iyi bir Overclock kartı olmadığına dair pek çok söylenti var ancak ilerleyen günlerde bu iddialar daha netleşecek. Şu anda satılan kartların AMD’nin referans tasarım kartları olduğunu ve MSI, Sapphire, Asus gibi üreticilerin kendi tasarımlarında bu problemi tümüyle ortadan kaldırabileceğini de göz ardı etmemek lazım. GElişmeleri takip etmeye devam ederek sizlerle paylaşacağız.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir