Gündem

AMD Bristol Ridge işlemci detayları

By

on

AMD yeni Bristol Ridge işlemcilerin yakında masaüstü PC üreticileri tarafından kullanıma geçeceğini duyurdu.

İlk olarak HP ve Lenovo‘nun masaüstü bilgisayarlarında kullanılacağı duyurulan Bristol Ridge APU‘nun önceki modellere oranla daha yüksek işlem ve grafik performansı sunması bekleniyor. AMD’nin açıklamasına göre oyun performansında aynı klasmandaki Intel Skylake işlemcilere göre yüzde 100’e varan oranda fark atan Bristol Ridge, yine şirketin kendi söylediğine göre önceki nesil Carrizo APU ile kıyaslandığında işlem gücünde yüzde 17, grafiklerde yüzde 27 performans artışı gösteriyor.

Yüksek fiyatlı Intel işlemcilere oranla grafik açısından avantajlı olduğu bilinen AMD’nin, Bristol Ridge ile de bu felsefeyi sürdüreceği belirtiliyor. AMD OpenCL performansını vurgulamak için PCMark 8 skorlarını da paylaşmaktan çekinmedi.

amd br performans

Intel’in yeni Kaby Lake işlemcilerinde yer alan gelişmiş CODEC video desteğine benzer şekilde, AMD’nin de Bristol Ridge ile VP9 ve H.265/HEVC video desteğini doğrudan donanım üzerinden sunacağı açıklandı.

Bristol Ridge herkesin beklediğinin aksine, şirketin eski mikro mimarisini baz alıyor ve nazaran eski sayılabilecek 28 nanometre üretim süreciyle hazırlanıyor. Asıl rekabetin yıl sonunda çıkacak AMD Zen tabanlı Summit Ridge sistemlerde yaşanması bekleniyor. AMD bu işlemcilerin Intel’in en iyi modelleriyle rekabet edebilecek güçte olacağını iddia ediyor.

AM4 detayları

Eski mikro mimariyi kullanmasına karşın Bristol Ridge yeni nesil yapı blokunu es geçmiyor: AM4 soketi. Bu soket ile AMD’nin iki ayrı ürünü Bristol Ridge ve Summit Ridge tekrar aynı blok üzerinde çalışır hale geliyor. Böylelikle AMD’nin ürün yelpazesi basitleşiyor ve güncelleme yapmak isteyen AMD kullanıcılarına daha sağlıklı bir ürün ailesi açılmış oluyor.

Bristol Ridge’in ana akım tüketiciler için AM4 tabanlı B350 yongayı, temel seviye kullanıcılar için ise AM bazlı A320 yongayı kullanacağını açıklayan AMD, daha küçük boyutlu konfigürasyonlar için ise yeni X300, B300 ve A300 çipsetler kullanılacağını açıkladı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir