Gündem

Amazon Ortadoğu’da e-ticaret pazarına girebilir

By

on

Söylentilere göre Amazon Ortadoğu merkezli çevrimiçi ticaret platformu Souq.com için bir milyar dolar değerleme ile satın alma görüşmesi yapıyor.

Amazon bir süredir devam eden Souq.com satın alma görüşmeleri için başlangıçta en az yüzde 30’luk bir hisse almayı planlıyordu ancak şimdi fikrini şirketin tamamını satın alma yönünde değiştirmiş görünüyor. Bloomberg’in çeşitli kaynaklara dayandırarak geçtiği habere göre henüz hiçbir nihai anlaşmaya varılamadı ve müzakerelerin olumsuz bitmesi de mümkün.

Souq.com Goldman Sachs ile bir danışmanlık ve süreç anlaşması yaparak, şirketin hisse satışı için, içlerinde şu anda yatırımcı ve hissedar konumunda olan Tiger Global Management ve Güney Afrika’lı Naspers ile de görüşmeleri sürdürüyor.

Souq.com internet üzerinden Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Suudi Arabistan’daki müşterilere her yıl 1,5 milyondan fazla ürün satıyor. Şirket, Tiger Global ve Naspers’in ardından yatırımcılardan toplam 275 milyon dolar tutarında yatırım almış ve Şubat 2016’da yatırımlarına hız vermişti. Şirketin ilerleyen dönemlerde halka açılması da söz konusu olabilir ancak anlaşılan o ki öncelikle Amazon ile masadan el sıkışarak kalkmayı hedefliyorlar.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir