Gündem

Amazon çocukların harcadığı parayı geri ödeyecek

By

on

Mahkeme; ailelerinin izni olmadan mobil uygulamalar içinde satın alma yapan çocukların harcadığı parayı Amazon’un geri ödemesine hükmetti.

Mobil uygulamaların içinden satın alma işlemi pek çok ailenin başını ağrıtıyor. Çocuklar bazen binlerce dolara varan uygulama içi paketleri, ailelerinin onayını almadan veya onlar fark etmeden, satın alabiliyor ve günün sonunda bu işten uygulamaları yazan firmalar ile Apple, Google, Amazon gibi aracı kurumlar kârlı çıkıyor. Ancak Amerika Birleşik Devletlerinde mahkeme bu noktada yükümlülüğü aracı kuruma veren bir karar aldı.

Reuters’ın haberine göre davanın konusunda davalı bu sefer Amazon oldu. Görülen dava sonucunda toplam 26,5 milyon dolar değerindeki uygulama içi satın alma işleminin Amazon tarafından iade edilmesi gerektiğine karar verildi. Mahkeme bu kararı verirken çocukların uygulamaların içinden çok kolaylıkla satın alma işlemi yapabilmesini göz önüne aldı. 2014 yılından itibaren  “Pet Shop Story” ve “Ice Age Village” gibi oyunlarda 86 milyon dolardan fazla uygulama içi satın almanın gerçekleştiği haberde yer aldı.

Mahkeme aynı zamanda Amazon’un geri ödemeyi hediye kartı olarak yapma talebini de reddetti. Amazon 2017 yılından itibaren aileleri bilgilendirerek bu geri ödemeleri yapacak.

Daha öncede başka davalarda alınan kararlar gereği Apple 32,5 milyon ve Google 19 milyon dolar uygulama içi satın almayı geri ödemek zorunda kalmıştı.

Ailelere düşen en büyük görev ise çocukların bulamayacağı parolalar ile hesaplarını korumaları. Ayrıca çocuklu ailelerin uygulama için satın almaları kapatması da bir diğer seçenek olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir