Gündem

Akıllı telefonlar için Windows 10 bu yaz çıkmıyor

By

on

Microsoft’un geçtiğimiz hafta çıkan onlarca haberiyle gündemi domine eden yeni işletim sistemi Windows 10’u hepimiz merakla bekliyoruz. Telefondan tablete, bilgisayarlara kadar her cihazda aynı Windows deneyimini yaşatma vaadiyle tanıtılan yeni işletim sisteminin Temmuz sonunda piyasaya sürüleceğini daha önce yazmıştık. Bu haber, AMD CEO’sunun ağzından kaçırdığı bir bilgi olsa da, Microsoft’tan hâlâ konuyla ilgili bir doğrulama gelmediğini belirtelim. Daha önce yalnızca yaz aylarında tüketiciye sunulacağı söylenmişti.

Microsoft’un bu tüm cihazlarda aynı Windows deneyimini sürekli tekrarlaması da, doğal olarak Windows 10’un aynı anda tüm platformlar için çıkacağı gibi bir algının ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Ancak geçtiğimiz hafta düzenlenen Build Konferansı’ndan sonra şirketin Kurumsal Başkan Yardımcısı Joe Belfiore, San Francisco’daki basın toplantısında mobil cihazlar için Windows 10’un daha geç bir zamanda çıkacağını söyledi. Microsoft’un şu an Windows 10 konusundaki ana odağı, işletim sistemini ilk olarak bilgisayarlar için çıkarmaya yönelik. Şirket içinde söylenenler de, masaüstü sürümünün yanında mobil işletim sistemi için harcanan çabanın yetersiz olduğu yönünde.

Daha önce de Windows 8.1’i ilk olarak bilgisayarlar için çıkaran Microsoft’un bu hamlesi kimilerine hiç şaşırtıcı gelmezken, Windows 10’da izlenen politikayla birlikte işletim sistemini her yerde göreceğini düşünen bir kesim için de nispeten üzücü bir haber oldu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir