Gündem

Akıllı telefon satışları 1.2 milyara ulaştı

By

on

Akıllı telefon satışları, 2014 yılı itibariyle pazar analisti GfK’nın raporuna göre tarihinin en yüksek rakamına ulaştı. Yıllık bazda %23 oranında bir artış gören pazar, ilk kez 1 milyar baremini geçti. Geçerken de durmayıp, 1.228 milyar akıllı telefon satışıyla ciddi bir rekor elde etti. Aynı zamanda bu rapor, direkt olarak kullanıcıların eline ulaşan telefon miktarını gösterdiği için, üreticilerin piyasaya sürdüğü rakamları veren diğer raporlardan da ayrılıyor.

Yeni istatistiklere baktığımızda, pazardaki büyümenin büyük bölümü, Latin Amerika’daki satışlardan sağlanıyor. Neredeyse 110 milyon satış görülen Latin Amerika’daki satışlar, önceki yıla oranla %59’luk bir artış gösterdi. Bölgedeki satış gelirleri de önceki yıla göre %52’lik fark görerek 31.4 milyar dolara ulaştı.

smartphone sales

Latin Amerika’dan sonra en büyük artışı ise gelişmekte olan Asya Pasifik ülkeleri gördü. Yine de %55 gibi büyük bir yükselişe tanık olan bu pazardaki gelişme, elde edilen gelire o kadar etki etmedi. Gelişmekte olan Asya Pasifik ülkelerinde elde edilen satış geliri %27 oranında arttı.

Raporda belirtilen bir diğer trend ise, büyük ekranlı telefonlara olan geçiş olarak belirtildi. %180’lik bir artış görülen büyük ekranlı telefon pazarında, 5 inç ve üzeri boyuttaki telefonlar gittikçe daha popülerleşiyor. Bu yıl tüm akıllı telefon pazarındaki en büyük paya sahip olacak segmentin de burası olması bekleniyor.

2015 geneli için yapılan tahminlerin ise o kadar iyimser olmadığını söyleyebiliriz. Rapora göre, pazar doygunluğu sebebiyle büyüme hızı ciddi şekilde azalacak ve satılan akıllı telefon miktarında da yalnızca %14’lük bir artış gözlenecek. 2015 sonu için tahminler, 1.368 milyar adet akıllı telefonun satılacağı yönünde. Ek olarak 100-150 dolar aralığında fiyat etiketine sahip telefonların da bu sene için moment kazanması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir