Gündem

Akıllı saat satışları ilk kez düştü

By

on

Hala pazarın lideri olmakla birlikte Apple Watch satışları her geçen çeyrek keskin düşüler yaşamaya devam ediyor.

IDC’nin bu yılın ikinci yarısına ait akıllı saat satış beklenti raporu açıklandı ve sonuçlar başta Apple olmak üzere üreticiler için pek parlak değil.

IDC’nin son raporuna göre küresel akıllı saat satışları 2016’nın ikinci yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 düşüş yaşayacak. IDC’ye göre bu düşünün arkasındaki en büyük pay Apple Watch satışlarındaki gerileme. IDC’ye göre geçen yıl aynı dönemde 3,6 milyon akıllı saat satan Apple bu sene sadece 1,6 milyon akıllı saati raflara sunacak.

IDC’nin verilerine göre tüm pazarın geçen yıl Ocak-Haziran döneminde pazara sunduğu akıllı saat sayısı 5,1 milyon iken bu sene 3,5 milyona gerilemiş durumda.

Akıllı Saatler Ölüyor mu?

Her ne kadar rakamlar düşüyor olsa da IDC’ye göre akıllı saat pazarı ölmüyor. Pek çok tüketicinin Apple’ın yeni bir Apple Watch modelini piyasaya sürmesini beklediğine inanılıyor.

Öte yandan pazar ile alakalı rakamları analiz etmek de çok kolay değil zira Apple finansal sonuçları içinde Apple Watch ile alakalı rakamlara yer vermiyor ve akıllı saat satış verileri ancak pazardaki satış noktaları üzerinden toplanabiliyor.

IDC’nin beklentisi 2017 yılı ile birlikte akıllı saat satışlarındaki büyümenin tekrardan pozitif rakamlara döneceği.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir