Gündem

Akıllı cihazları yönetecek dövme geliştirildi

By

on

MIT ve Microsoft bilim insanları bir sonraki dijital devrimi oluşturabilecek bir ürüne imza attılar.

The Michigan Institute of Technology ve Microsoft araştırma güçlerini birleştirerek devrimsel sayılabilecek bir teknolojiye imza attılar. Şu anda geçici dövmeler moda ve ve ilgi odağı olmak için oldukça popüler hale gelmişlerken artık aynı zamanda akıllı cihazları kontrol etmek için de kullanılabilecekler. Üstelik bu dövmeler sadece elektronik cihazları uzaktan kontrol etmek için değil aynı zamanda veri paylaşmak ve daha fazlası için de kullanılabilecek.

Araştırmacıların yayınladığı makalede “DuoSkin” adı verilen bu teknoloji insan derisi üzerindeki yapay bir katman oluşturuyor ve sonrasında akıllı cihazları kontrol edebiliyor.

Yapılan açıklamda bu teknoloji için fiyatı oldukça ucuz olabilen altın bir metal yaprak kullanılıyor. Bu tabaka sayesinde dokunmayı algılama, görüntü yansıtma ve kablosuz iletişim sağlanabiliyor. Dövme sadece harici cihazları kontrol etmenin ötesinde derinin ve ortamın sıcaklığına göre renk değiştirebiliyor. Hatta dövme sahibi bunun üzerine led ışıklar yerleştirerek daha farklı kullanım alanları bile elde edebiliyorlar.

Gelecek ay içinde bir konferans düzenlenerek bu teknolojinin detaylı şekilde masaya yatırılması ve kullanım alanlarıyla alakalı tartışmaların yapılması planlanıyor.

Görünen o ki bir süre sonra cep telefonlarımızı avcumuzda değil artık kolumuzun üstünde dövme olarak taşımaya başlayabiliriz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir