Gündem

Adapteva’nın 1.024 çekirdekli işlemcisi hazır

By

on

Adapteva tarafından geliştirilen 1.024 çekirdekli Epiphany V işlemcisi pek çok yeni CPU ve GPU’dan çok daha güçlü.

2010 yılında bir Intel araştırmacısı 1.000 çekirdekli işlemcilerin mümkün olduğunu söylemişti. Artık o döneme geldik.

Adapteva tarafından geliştirilen 1.024 çekirdekli mega-işlemcinin adı Epiphany V olarak belirlenmiş ve işlemcinin resmi duyurusu dün gerçekleştirildi. Bu işlemci şu anda mevcut tüm sunucu ve oyun amaçlı işlemcilerden daha güçlü. Ancak amacınız oyun oynamak ise maalesef üzüleceksiniz zira bu işlemci oyun oynama amacı ile tasarlanmamış.

Epiphany V’nin tasarlanma amacı fotoğraf işleme, otonom araçlar ve makine öğrenmesi olarak belirlenmiş. İşlemciyi tasarlayan firmanın kurucusu Andreas Olofsson işlemcinin PC’ler için uygun olmadığını ancak rahatlıkla Linux ve türevleri tarafından kullanılabildiğine vurgu yapıyor.

Google, Facebook ve Amazon gibi şirketlerin devasa veri merkezlerinde sosyal medya ve bulut uygulamaları için böyle bir işlemcinin ciddi şekilde performans sağlayabileceği belirtiliyor. Ayrıca bu performans artışına rağmen işlemci geleneksel işlemcilere göre çok daha az güç ile çalışabiliyor.

 

RISC mimarisi ile üretilen Epiphany V şu anda16-nm FinFET tekniği ile TSMC tarafından üretim aşamasında ve gelecek aylarda üzerinde çok daha fazla test yapmak mümkün olacak. Satışa çıkması ise gelecek yılı bulabilir. İşlemcinin geliştirme ve üretim maliyetlerini ise ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan DARPA karşılıyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir