Gündem

Acil servis hattına saldıran hacker tutuklandı

By

on

ABD’de 911 acil servis hattına yapılan DDoS saldırılarının faili Arizona’da yakalandı.

Blogger ve YouTube kanalı sahibi Meetkumar Hiteshbhai Desai, ABD’nin acil servisi olan 911 çağrı hattı üzerinde yapılan DDoS saldırılarının faili olarak Arizona’da tutuklandı. Sistemde tespit ettiği güvenlik açıklarını kanalında paylaşan Desai, geçtiğimiz hafta ise telefonların ve tabletlerin durmaksızın 911’i aramasına neden olan bir java kodunu Twitter üzerinden paylaşmıştı.

Bu kötü niyetli koda tıklayan 1.000’in üzerinde kullanıcı ülke genelinde acil servisleri çağrı bombardımanına tutarak birkaç dakikada yüzlerce çağrı yapılmasına neden oldu. Desai’nin polise verdiği ifadeye göre bir arkadaşı bu güvenlik açığını tespit etmiş ve bahsi geçen hatayı pop-up pencereler görüntülemek, e-postayı açmak ve telefon aramalarını tetiklemek için kullanmıştı. Hacker, “komik olmak istediğini” iddia etti.

Acil servisi arayan güvenlik açığını kazara tweet atmış olabileceğini de kabul eden Desai, buna karşın böyle bir niyeti olmadığını iddia etti. Online programcı topluluğunda tanınmak için bu açık üzerinde oynadığı belirten Desai, üç ayrı suçtan yargılanacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir