Gündem

AB: E-ticarette satıcılara baskı yapılıyor

By

on

Avrupa Komisyonu, e-ticaret sektöründe fiyat kısıtlamaları ve online satış yasaklarıyla ilgili antitröst soruşturması başlatabileceğini açıkladı.

Komisyonun iddiasına göre, Avrupa Birliği genelindeki tüketiciler, online olarak satılan fiziksel ve dijital eşyalar için ödemeleri gerekenden fazla ödüyor ve bunun sebebi hem üreticiler hem de dağıtıcılar tarafından belirlenen kısıtlayıcı uygulamalar.

Avrupa Birliği’nin 28 ülkelik blokta ürün ve hizmetler için tek bir pazar oluşturma hedefi yıllardır coğrafi ve dille ilgili engellere takıldı, ancak e-ticaret işletmelere bu iki engeli de yıkma olanağı tanıyor. Ne var ki AB Komisyonunun bulgularına göre online satış yerleri, rekabet gücü adına kendi bariyerlerini oluşturuyor ve bu da online satışlarda ulusal bariyerleri ortadan kaldırmak için kurulan Digital Single Market adlı inisiyatife zarar veriyor.

Tedarikçiler Yokuşu!

Bir yıl süren çalışmalar sonucunda, her beş perakendeciden birinin online satış yapmasının tedarikçiler tarafından önlendiği ortaya çıktı. Ayrıca her beş perakendeciden ikisi, üreticilerin fiyat tavsiyesine/kısıtlamasına maruz kalıyor. Bir diğer önemli nokta ise; her on perakende satıcıdan birinin, müşteriler tarafından sıkça kullanılan fiyat kıyaslama servislerine bilgi göndermelerinin yine tedarikçiler tarafından önlendiği söyleniyor.

“Pazar yerini bir satış kanalı olarak kullanmaktan satıcıları alıkoyan her türlü kısıtlama rekabeti, tüketici tercihlerini ve Avrupa’daki KOBİ’leri olumsuz etkileyecektir” diyen e-ticaret sektör lobisi CCIA da Avrupa Komisyonu ile aynı görüşü paylaştıklarını dile getirdi. Dijital Tek Pazar (DSM) girişiminin online satışlara adalet getirmesi gerektiğini belirten CCIA Avrupa Direktörü Jakob Kucharczyk, “Eğer bunu sağlayamazlarsa, DSM milyonlarca Avrupalı işletme için gerçeğe dönüşemez.” diye sözlerini sürdürdü.

CCIA aboneleri arasında Amazon.com, eBay, Netflix, Paypal ve Rakuten gibi e-ticaret devlerinin tümü bulunuyor. Avrupa Komisyonu ise Avrupa genelinde elektronik ve dijital eşya satan 1.800 şirketin dahil olduğu 8 bin dağıtım sözleşmesini inceleyerek kendi ilk raporu geçtiğimiz hafta yayınladı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir