Gündem

7 farklı Windows 10 olacak

By

on

Microsoft, Windows 10’u duyurduğu andan beri “üniversal uygulamalarla tek bir Windows deneyimi” lafını da ağzından eksik etmiyor. Ancak şirketin son açıklamasıyla birlikte konuyu tam olarak anlamamış olma ihtimalini de düşünmüyor değiliz. Bir kişinin anlayabileceğinden çok daha fazla çeşitte Windows 10 sürümü, bu yaz aylarında piyasaya çıkacak.

Yeni işletim sistemi resmen piyasaya çıktığında tüketiciler için seçenekler ise şu şekilde olacak:

  • Windows 10 Home: Tüketici odaklı masaüstü sürümü.
  • Windows 10 Mobile: Akıllı telefon ve küçük tabletler gibi dokunmatik cihazlarda en iyi kullanıcı deneyimini sunacak olan sürüm.
  • Windows 10 Pro: PC’ler, tabletler ve 2’si 1 arada cihazlar için masaüstü sürümü.
  • Windows 10 Enterprise: Orta ve büyük ölçekte işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik gelişmiş özelliklerle birlikte Windows 10 Pro’nun yükseltilmiş sürümü.
  • Windows 10 Education: Müdürlerden öğretmenlere ve öğrencilere kadar okul ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik geliştirilmiş özelliklerle birlikte Windows 10 Enterprise’ın yükseltilmiş sürümü.
  • Windows 10 Mobile Enterprise: Akıllı telefon ve küçük tabletler gibi dokunmatik cihazlarda, kurumsal kullanıcılara en iyi deneyimi sunmayı amaçlayan sürüm.
  • Windows 10 IoT Core: Küçük, düşük fiyatlı ve donanımlı cihazlarda kullanılacak sürüm.

Ancak burada da bitmiyor. Enterprise sürümü kendi içerisinde ATM’ler, satış noktaları, terminaller, endüstriyel robotlar gibi çok çeşitli alanlara ayrılıyor. Microsoft’un Windows’u her yere taşıma çabasını anlaşılabilir görmekle birlikte, şirketin bunca seçenek sunarak son kullanıcının kafasını karıştırdığını da eklemek gerekiyor. Nitekim yeni işletim sistemi duyurulduğunda ve Windows’un artık tek olacağı söylendiğinde de “artık görmeyeceğiz herhalde” dediğimiz şey tam olarak buydu. Böyle bir çeşitliliğe gerek olmadan esnek bir işletim sisteminin yapılabilirliğini sorgulayacak değiliz ancak Windows 10’un biraz üzdüğünü de kabul etmek gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir