Gündem

400 milyon cihazda Windows 10 kurulu

By

on

Microsoft, en güncel işletim sistemi Windows 10’un dünya genelinde 400 milyon cihaza kurulduğunu açıkladı.

Bu konuda yapılan son duyuru, 5 Mayıs’ta gelmiş ve şirket 300 milyon Windows 10 kurulumuna ulaştıklarını belirtmişti. Microsoft bu kurulumları anlatırken “aktif cihaz” ifadesini kullanıyor ve bunun anlamı, bahsi geçen rakamlar son 28 gün içinde çalışır duruma gelmiş cihazları ifade ediyor.

400 milyonun içinde sadece bilgisayarlara kurulu olan Windows 10’lar yok elbette: Tablet ve akıllı telefonların yanı sıra, Xbox One konsolları, HoloLens artırılmış gerçeklik aygıtları ve Surface Hub’lar da aynı işletim sistemi çatısı altında toplanıyor.

Şirketin açıkladığı ilk hedeflerde, 2018 yılına kadar bir milyar cihazı Windows 10’a geçirmek vardı; ancak yöneticiler yakın zamanda yaptıkları açıklamada bu hedefin belirsiz bir süre ertelenmesi gerekeceğini belirtmişti.

Duyurunun yapıldığı Microsoft Ignite konferansında ayrıca Windows Insider test kullanıcılarının, yakında Windows 10 Redstone 2 kurulumuna Edge web tarayıcı için merakla beklenen “taşıyıcı bazlı izolasyon” güvenlik özelliğinin geleceği söylendi. Kod adı Barcelona olan bu özellik, Microsoft tarafından Windows Defender Uygulama Koruması olarak adlandırılıyor ve sanallaştırma tabanlı güvenlik ile kötü niyetli olması muhtemel olan kodları taşıyıcılar (konteynırlar) üzerinde tutarak yayılmasını önlüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir