Gündem

2015 sonunda 3.2 milyar internet kullanıcısı olacak

By

on

Birleşmiş Milletler organı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin yayınladığı son rapora göre, yıl sonunda 3.2 milyar insan internet kullanıyor olacak. Dünya nüfusu şu an itibariyle 7.2 milyar sayısını gösterirken, söylenen doğru çıkarsa nüfusun yarıya yakını internet erişimine sahip olacak. Bu 3.2 milyar insanın 2 milyarlık kısmı, gelişmekte olan ülke vatandaşlarında oluşacak. Bu noktada Çin ve Hindistan gibi dünya nüfusuna katkısı akıl almaz ölçülerde olan ülkelerin bu kategoriye dâhil olduğunu belirtelim. Büyük çoğunluğunu Afrika ülkeleri olarak bildiğimiz, Somali, Nepal gibi bölgelerin yer aldığı gelişmemiş ülkelerde ise internet kullanıcısı sayısı yalnızca 89 milyon olacak. Birleşmiş Milletler tarafından “en az gelişmiş ülkeler” olarak nitelendirilen bu ülkelerdeki toplam nüfus ise 940 milyon dolaylarında.

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin açıkladığı bir diğer veriye göre de bu yıl sonunda 7 milyardan fazla mobil cihaz dünyada kullanılıyor olacak. ABD ve Avrupa’daki nüfusun yüzde 78’lik bir bölümü hâli hazırda mobil genişbant kullanırken, dünyanın yüzde 69’unda da 3G bağlantısı bulunuyor. Ancak kırsal kesimin yalnızca yüzde 29’luk bir kısmında mobil internet olanağı sağlanıyor. Kıta bazında Afrika, mobil internet sağlanan bölge oranında yüzde 17.4 ile çok gerilerde kalıyor.

Rapora göre bu yıl sonunda gelişmiş ülkelerdeki hanelerin yüzde 80’inde, gelişmekte olan ülkelerdeki hanelerin ise yüzde 34’ünde herhangi bir türden internet erişimi olacak. Son 15 yılda bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki büyüme odaklı yapılan çalışmanın söylediğine göre, 2000 senesinde dünya genelinde yalnızca 400 milyon internet kullanıcısı bulunuyordu.

Birliğin yayınladığı raporun tamamına İngilizce olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir