Gündem

2014 akıllı saatlerin yılı olacak mı?

By

on

Ocak ayının başlarında, Las Vegas’ta başlayacak Tüketici Elektroniği Fuarı’yla birlikte, akıllı saatlerle birlikte çok sayıda giyilebilir cihazın tanıtılması bekleniyor. Yeni yeni temelleri atılan akıllı saat pazarı, akıllı telefonlar bir yana, Google Glass ve fitness ile sağlık gözlem için kullanılan akıllı bantlardan bile küçük durumda. Ancak uzmanlar, 2014 içerisinde, Google’ın yaz dönemi ve Apple’ın da sonbaharda çıkarması beklenen akıllı saat modelleri ile piyasanın canlanacağını söylüyorlar. Hatta Microsoft’un bile bir saat üzerinde çalıştığı söyleniyor. Ama bu büyük hedeflere ulaşmak için, büyük teknoloji şirketleri ve daha küçük rakiplerinin, bazı önemli zorlukların üstesinden gelmesi gerekiyor.

Örneğin, günümüzde çıkmış olan akıllı saatlerin birçoğu çok pahalı. 200 dolar ile 300 dolar arasında değişen fiyatlar, cihazların yaygınlaşmasını engelliyor. Ayrıca cihazların birçoğu, Bluetooth üzerinden bir akıllı telefona bağlanma gerektiriyor. Yani kullanıcıya bir de akıllı telefon ve bağlantı ücreti ekstradan yük oluyor. İlk akıllı telefonların çoğu da akıllı saatleri desteklemiyor ve 20’den az akıllı saat uygulaması destekliyor.

Bazı analistler de, akıllı saatlerin sözde değerinin şimdilik kestirilemeyeceği konusunda ısrarcılar. Elbette gelen mesajı, e-postayı veya hava durumunu, cebinizde ya da çantanızda telefonunuzu aramak yerine akıllı saat üzerinden kontrol etmek gayet güzel olurdu ama sadece bunlar, bir akıllı saat almak için yeterince ikna edici mi?

Bazı akıllı saatler, fitness monitörü olarak çalışmalarını sağlayan sensörler içeriyorlar, bu da onların işlevselliğini bir nebze artırmalarını sağlıyor. Bazılarında ise kamera, mikrofon ve hoparlör bulunabiliyor. Bu temel fiyat ve işlev sorunlarının ötesinde, ilk çıkan akıllı saatlerin çoğu oldukça çirkin ve gereğinden fazla iri. Piyasayı araştıran analistler, kadınlar için bu saatlerin hiç uygun olmadığını belirtiyorlar. Bu sorunun çözümü olarak da, akıllı saat üreticilerinin, moda tasarımcılarıyla birlikte çalışması gösteriliyor.

Forrester analisti J.P. Gownder, hem akıllı saatler, hem de Google Glass için tasarımın oldukça önemli olacağının altını çiziyor ve ekliyor: “Üreticiler, bu eğilimi modayla birleştirmeli. Mücevher ve giyim tasarımcılarıyla birlikte çalışmalılar. Teknoloji firmaları, bu konuyu kendi başlarına halledebilecek donanıma sahip değiller.”

Gartner analisti Angela McIntyre de, günümüzdeki akıllı saatlerin oldukça büyük ve cansız göründüğünü söylüyor. McIntyre: “Ben bir saat denediğimde, şahsen çok da zayıf olmamama rağmen, bileğime çok büyük kalıyorlar. Bunlar sadece erkekler taksın diye yapılmamalı, pazarın yarısını görmezden geliyorlar. Çözülmesi gereken en zorlayıcı sorunlardan birisi, akıllı saatlerin yüzü. Siyah bir kutu yeterli değil. Eğer normal saatlere benzetirlerse çok daha iyi olabilir. Evet, şahsen daha canlı ve normalmiş gibi görünen bir akıllı saat isterim. Bu cihazlara, insanların anlayıp istemelerini sağlayacak değer katılması gerekiyor.” diyor.

McIntyre zorlukları şu şekilde özetliyor: “Bir şirket olur da kusursuz tasarımı bulup, uygulama sayısını artırır ve iyi bir fiyat aralığında satış yaparsa, pazarın tek hâkimi olur. Ama şimdiye kadar böyle bir tasarım da, çözüm de görebilmiş değiliz.”

Pazarın yenileri

Samsung’un 300 dolarlık Galaxy Gear’ı ile birlikte, son akıllı saatler de pazarda yerini almaya başladı. 2013’ün sonbaharında piyasaya sürülen Galaxy Gear, arama yapma, resim çekme, uygulama indirme, web araması gerçekleştirme ve e-posta kontrolü gibi özellikleri için son çıkan Galaxy telefonlara eş olarak kullanılabiliyor. Sony’nin ikinci nesline ulaşan Sony Smartwatch ise 200 dolardan satılıyor ancak arama yapamıyor.

Samsung ve eBay’in geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuruda da, artık Galaxy Gear saatler ile kullanıcılar online eBay tekliflerine yanıt geldiğinde bildirim alacak ve hızlı teklif yapabilecekler. Ancak tamamen akıllı telefona veya telefonun bağlantı hızına göre çalışan bir cihaz için ne kadar mantıklı bir uygulama olduğu tartışılır.

Sayfalar: 1 2

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir